Prowadzimy już rozmowy z instytucjami finansowymi na całym świecie i z bankami, i z funduszami o finasowaniu budowy elektrowni jądrowej. Jest duże zainteresowanie - poinformował w środę Wojciech Dąbrowski, prezes PGE. Dodał, że spółka planuje jej uruchomienie do 2035 r.
Prezes PGE Polska Grupa Energetyczna Wojciech Dąbrowski powiedział w środę w programie Pieniądze, że spółka planuje uruchomienie produkcji energii elektrycznej w elektrowni jądrowej do 2035 r.
- Zakładamy, że będą to dwa bloki - w pierwszym etapie 2800 MW - stwierdził.
Dąbrowski, pytany o model finansowania inwestycji, dodał, że będzie finansowana w formule project finance, ponieważ PGE nie udźwignie w bilansie tak wysoce kosztowej inwestycji.
- Będzie, więc finansowana ze źródeł zewnętrznych. Prowadzimy już rozmowy z instytucjami finansowymi na całym świecie i z bankami, i z funduszami (...). Jest duże zainteresowanie, bo nie jest to węgiel - poinformował Dąbrowski.
Zwrócił uwagę, że dzisiaj polityka klimatyczna ruguje z rynku inwestycje w węgiel.
- Pozyskanie finansowania na technologie węglowe jest praktycznie niemożliwe. Stąd duże zainteresowanie technologią jądrową instytucji finansowych - zaznaczył.
Dąbrowski odniósł się też do pytania o aktualizację strategii PGE, która ma nastąpić w czerwcu.
- Energetyka jądrowa będzie w naszej strategii. Będzie to bardzo ważny jej element - zaznaczył.
Dodał, że znajdą się w niej również inwestycje w elektrownie wiatrowe na lądzie, na morzu i w fotowoltaikę oraz rozwój sieci dystrybucyjnych.
Przypomniał, że PGE inwestuje w dystrybucję energii elektrycznej 3 mld zł rocznie.
Pytany o ceny energii elektrycznej powiedział: - Zakładam, że do spadków cen energii dojdzie, kiedy całkowicie odstawimy węgiel. Jego zużycie spada z roku na rok. Do 2030 r. wyłączymy wszystkie elektrociepłownie na węgiel - podkreślił.
Ocenił, że do tego czasu ceny energii będą raczej stabilne z uwagi na to, że powstają źródła energii zero i niskiej emisji CO2.
- Opłata za emisję, CO2 to 30 - 40 proc. na rachunku za energię elektryczną, nie będzie jej jak będą źródła OZE - podkreślił Dąbrowski.
Jak informowały w kwietniu br. PGE i ZE PAK, ich przedstawiciele podpisali statut nowej spółki, której celem będzie udział w budowie elektrowni jądrowej w Pątnowie. Elektrownia ma powstać, jako wspólne przedsięwzięcie PGE PAK Energia Jądrowa oraz koreańskiego koncernu KHNP. W kwietniu prezes ZE PAK Piotr Woźny na podstawie innych inwestycji w energetykę jądrową koszt budowy dwóch bloków w rejonie Konina oszacował na ok. 100 mld zł.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.