Z końcem maja zakończył się oficjalnie etap testów elektrycznego pojazdu górniczego Zanper 2.0 – podał producent pojazdu, czyli spółka KGHM Zanam, należąca do Grupy KGHM. Testy były prowadzone w warunkach dołowych przez trzy miesiące, a ich celem była weryfikacja parametrów technicznych i osiągów pojazdu. Obecnie pojazd szykowany jest do kolejnych etapów związanych z certyfikacją.
Elektryczny pojazd górniczy Zanper 2.0 został opracowany, wykorzystując m.in. wiedzę i doświadczenie zdobyte przy projekcie Zanper 1.0, który już od kilku lat znajduje się w ofercie KGHM Zanam. W 2021 r. inżynierowie spółki zakończyli prace koncepcyjne i projektowe Zanpera 2.0, co umożliwiło zbudowanie prototypu pojazdu.
O ile pierwsza wersja pojazdu wykorzystuje podwozie samochodu Toyota Land Cruiser, o tyle w przypadku Zanpera 2.0 zastosowano nową konstrukcję, specjalnie zaprojektowaną przez inżynierów KGHM Zanam. Zanper 2.0 charakteryzuje się również znacznie lepszymi parametrami i osiągami. Dzięki zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań technicznych, inżynierom udało się osiągnąć ponad dwukrotnie większy zasięg pojazdu i jednocześnie ponad pięciokrotnie skrócić czas potrzebny na ładowanie baterii pojazdu. Należy tu podkreślić, Zanper 2.0 jest pojazdem bezemisyjnym, wyposażonym w napęd wyłącznie elektryczny.
- Zanper 2.0 to nasza odpowiedź na silny trend na rynku polskim i rynkach zagranicznych, który wskazuje na coraz większe zainteresowanie potencjalnych klientów pojazdami ekologicznymi, bezpiecznymi i niezawodnymi. Prowadzone przez nas testy potwierdzają, że Zanper 2.0 posiada wszystkie te cechy. Co więcej, dzięki zastosowaniu autorskich rozwiązań technologicznych, możemy prognozować, że nasz pojazd spotka się z dużym zainteresowaniem rynkowym, które zresztą już teraz obserwujemy – powiedział prezes KGHM Zanam Bernard Cichocki.
– Zanper 2.0 to efekt pracy naszych konstruktorów i inżynierów, ale również proekologicznej polityki korporacyjnej KGHM Polska Miedź, do której priorytetów należy rozwijanie zielonych, przyjaznych dla środowiska technologii – dodał prezes.
Zanper 2.0. to projekt unikalny na cała Polskę. Został opracowany z myślą o pracy w ciężkich warunkach panujących w kopalniach podziemnych. Jest on przeznaczony do bezpiecznego transportu ludzi (do 14 osób) oraz materiałów. Wprowadzenie go do eksploatacji w kopalniach zwiększy efektywność procesów realizowanych pod ziemią, istotnie podniesie bezpieczeństwo pracowników, a także poprawi warunki pracy w kopalniach poprzez ograniczenie emisji spalin.
Projekt Zanper 2.0 jest współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR), a jego całkowita wartość to ponad 3,1 mln zł.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.