Pogórnicze tereny zyskują szanse na drugie życie dzięki współpracy, jaką Spółka Restrukturyzacji Kopalń nawiązuje z samorządami. Jej ostatnim przejawem są umowy darowizny i kupna, które zostały podpisane 1 czerwca pomiędzy SRK i gminą Jaworzno. Dotyczyły one w sumie 15 ha perspektywicznych terenów.
Pierwsza nieruchomość, która trafiła do Jaworzna, to 11 ha terenu niezabudowanego, który stanowi uzupełnienie spójnego obszaru Jaworznickiego Obszaru Gospodarczego. Działka jest przeznaczona pod utworzenie strategicznej strefy gospodarczej, której zadaniem będzie aktywizacja terenów związanych ze wspieraniem rozwoju i wdrażaniem projektów dotyczących energii, elektromobilności lub transportu, służących upowszechnianiu nowych technologii. Jednym z podmiotów zainteresowanych nabyciem terenu na tym obszarze jest Spółka Electromobility Poland, która odpowiada za budowę fabryki samochodów elektrycznych Izera.
Pozostałe 4 hektary to tereny po kopalni Jan Kanty i byłej bocznicy kolejowej, które zostały przekazane Jaworznu nieodpłatnie. Gmina wyraziła wolę takiego nabycia nieruchomości na cel publiczny, którym jest w tym przypadku zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych wspólnoty samorządowej, jak również dla celów wybudowania stacji uzdatniania wody i posadowienia na jej terenie urządzeń wodno-kanalizacyjnych.
W konferencji poświęconej podpisaniu umów uczestniczyli m.in. wiceminister aktywów państwowych Marek Wesoły, prezydent Jaworzna Paweł Silbert, prezes SRK Janusz Smoliło. Wiceszef MAP z uznaniem wypowiadał się o współpracy na linii spółka-samorządy.
– Wszystkie dobre projekty, które będą pasowały do mechanizmu ustawy, w którym spółka może się poruszać, które będą dobrze przygotowane i wykonane, będziemy bardzo dynamicznie i szybko wdrażać w życie. Chcemy z samorządami współpracować, chcemy jak najszybciej transformować te tereny – przyznał wiceminister Wesoły.
Prezydent Silbert zadeklarował także rozmowy ws. kolejnych terenów. Tu w kręgu zainteresowań gminy jest m.in. należący obecnie do SRK b. ośrodek wypoczynkowy Tarka.
Spółka Restrukturyzacji Kopalń od wielu lat przekazuje różnorodne darowizny w ramach współpracy z gminami górniczymi. Wiąże się to głównie ze wspieraniem lokalnej kultury, pielęgnowaniem wyjątkowej historii górnictwa w Polsce, jak również współpracą z samorządami na rzecz rozwoju społecznego i gospodarczego. Tylko w 2022 r. SRK przekazała blisko 20 hektarów gruntów gminom górniczym.
– To wszystko dzieje się w ramach restrukturyzacji górnictwa. Te tereny, które kiedyś tętniły życiem gospodarczym, górniczym, teraz mogą dostać nowe szanse. Niedawno przekazywaliśmy spory teren po kopalni Wieczorek w Katowicach. Tu, w Jaworznie, także pojawił się pomysł na zagospodarowania pokopalnianych terenów, więc zawarliśmy stosowne umowy – powiedział w rozmowie z TG prezes SRK Janusz Smoliło.
Spółka może dokonywać darowizn dzięki możliwościom, które stwarza Ustawa o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego. Przepisy te obejmują: nieruchomości o charakterze komunikacyjnym; nieruchomości pod tereny sportu, rekreacji, zieleni publicznej; sieci uzbrojenia technicznego terenu; obiekty o charakterze zabytkowym lub objęte ochroną konserwatorską, obiekty przeznaczone na cele służby zdrowia, pomocy społecznej, kultury, edukacji lub oświaty; nieruchomości o innym charakterze.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.