W czwartek będzie podpisana wstępna umowa z Westinghousem i Bechtelem; to znany tandem, który buduje elektrownie; wierzymy, że to dodatkowa gwarancja sukcesu elektrowni atomowej w Polsce - powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa w Programie 1 Polskiego Radia.
Z udziałem m.in. minister Anny Moskwy, ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce Marka Brzezinskiego w czwartek podczas uroczystości ma być podpisana umowa określająca główne zasady współpracy między spółką Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) a konsorcjum Westinghouse i Bechtel.
- Dzisiaj o godz. 13 wydarzy się bardzo ważny krok, który dodatkowo nam zaawansuje projekt - powiedziała w czwartek minister Moskwa. Jak dodała, będzie podpisana wstępna umowa z konsorcjum Westinghouse oraz Bechtelem.
- Chcemy już teraz, żeby dołączył wykonawca - wskazała.
Zdaniem szefowej klimatu, jeżeli wykonawca jest na wczesnym etapie, uczestniczy w projektowaniu, w pracach przedinżynieryjnych, w inżynieryjnych, to potem obniża to ryzyko jakichkolwiek opóźnień i dodatkowych uzgodnień.
- I to jest przy każdej budowie znany wątek, ale przy tak dużym projekcie, przy tak wrażliwym na te elementy projektowania, jest to coś, co myślę, że pozwoli nam pozostać w harmonogramie i wyprodukować energię pierwszą w 2033 r. To jest znany tandem Westinghouse z Bechtel. W takim modelu te dwie firmy budują elektrownie, stąd też wierzymy, że jest to dodatkowa gwarancja tego sukcesu - powiedziała minister Moskwa.
Dla pierwszej lokalizacji pod elektrownię jądrową rząd wybrał technologię Westinghouse (AP1000). Zgodnie z wnioskiem o decyzję środowiskową w lokalizacji na Pomorzu miałyby powstać trzy reaktory AP1000.
W ramach Programu Polskiej Energetyki Jądrowej spółka Polskie Elektrownie Jądrowe, jako inwestor i przyszły operator ubiega się o decyzję środowiskową dla lokalizacji Lubiatowo-Kopalino na Pomorzu nad Bałtykiem. Badania tego miejsca, oraz alternatywnej lokalizacji Żarnowiec trwały formalnie od 2013 r., a w praktyce od 2017 r., i pozwoliły na sporządzenie raportów środowiskowych dla obu tych miejsc i skierowania w marcu 2022 r. wniosku o decyzję środowiskową dla Lubiatowa-Kopalina, dla trzech reaktorów AP-1000 firmy Westinghouse.
W połowie kwietnia Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska informowała, że w czasie konsultacji transgranicznych Polska udzieliła Niemcom wszelkich wyjaśnień w sprawie budowy i eksploatacji elektrowni jądrowej w województwie pomorskim.
Konsultacje transgraniczne prowadzone są w oparciu o akt prawa międzynarodowego - konwencję z Espoo - i stanowią część postępowania, którego celem jest wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na budowie i eksploatacji elektrowni jądrowej o mocy elektrycznej do 3750 MWe w województwie pomorskim. Do wyników postępowania w sprawie transgranicznego oddziaływania na środowisko, w tym uwag i wniosków zgłoszonych przez państwa biorące udział w postępowaniu, GDOŚ odniesie się w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.
Jak wówczas informowano, konsultacje merytoryczne o charakterze transgranicznym pomyślnie zakończono z sześcioma państwami - Czechami, Estonią, Finlandią, Holandią, Łotwą i Węgrami.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.