Już w piątek, 26 maja, w ręce Czytelników oddamy najnowszy numer Górniczej. W nim przyglądamy się, jak wyglądają prace nad utworzeniem Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. O projekcie tym mówiono w czasie konferencji „Rola polityki surowcowej państwa w zapewnieniu bezpieczeństwa surowcowego Polski”, którą zorganizowały Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy instytut Badawczy.
Ponadto analizujemy wyniki górniczych firm. Pierwszy kwartał podsumowały m.in. Jastrzębska Spółka Węglowa oraz KGHM Polska Miedź. Swoją przyszłość nakreśliła także lubelska Bogdanka, która przedstawiła swoją nową strategię.
– Naszą wizją jest stworzenie innowacyjnego koncernu multisurowcowego, który będzie napędzał zieloną transformację, ale także zabezpieczał przyszłość gospodarczą Lubelszczyzny – przekonywał w czasie konferencji prezes Lubelskiego Węgla Kasjan Wyligała.
LW Bogdanka będzie wydobywała węgiel do 2049 r. i przez kolejne lata ma to być wciąż podstawowa działalność, która pozwoli sfinansować inne filary. Natomiast równolegle z produkcją węgla energetycznego, LW Bogdanka planuje rozwinięcie działalności górniczej w innych obszarach. O jakie nowe surowce chodzi? O tym w tekście red. Jacka Madei.
W nowym numerze nie zabraknie informacji prosto z kopalń. Red. Kajetan Berezowski przyjrzał się jak w ruchu Rydułtowy kopalni ROW „jedzie się na trzy ściany” i jaką profilaktykę w związku zagrożeniem tąpaniowym stosuje się w zakładzie należącym do Polskiej Grupy Górniczej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.