Już w piątek, 26 maja, w ręce Czytelników oddamy najnowszy numer Górniczej. W nim przyglądamy się, jak wyglądają prace nad utworzeniem Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. O projekcie tym mówiono w czasie konferencji „Rola polityki surowcowej państwa w zapewnieniu bezpieczeństwa surowcowego Polski”, którą zorganizowały Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy instytut Badawczy.
Ponadto analizujemy wyniki górniczych firm. Pierwszy kwartał podsumowały m.in. Jastrzębska Spółka Węglowa oraz KGHM Polska Miedź. Swoją przyszłość nakreśliła także lubelska Bogdanka, która przedstawiła swoją nową strategię.
– Naszą wizją jest stworzenie innowacyjnego koncernu multisurowcowego, który będzie napędzał zieloną transformację, ale także zabezpieczał przyszłość gospodarczą Lubelszczyzny – przekonywał w czasie konferencji prezes Lubelskiego Węgla Kasjan Wyligała.
LW Bogdanka będzie wydobywała węgiel do 2049 r. i przez kolejne lata ma to być wciąż podstawowa działalność, która pozwoli sfinansować inne filary. Natomiast równolegle z produkcją węgla energetycznego, LW Bogdanka planuje rozwinięcie działalności górniczej w innych obszarach. O jakie nowe surowce chodzi? O tym w tekście red. Jacka Madei.
W nowym numerze nie zabraknie informacji prosto z kopalń. Red. Kajetan Berezowski przyjrzał się jak w ruchu Rydułtowy kopalni ROW „jedzie się na trzy ściany” i jaką profilaktykę w związku zagrożeniem tąpaniowym stosuje się w zakładzie należącym do Polskiej Grupy Górniczej.
Sprawdzamy także jaką role mogą odgrywać zamknięte kopalnie. Red. Maciej Dorosiński był w zabrskich Makoszowach i tam zobaczył jak funkcjonuje pompownia stacjonarna. Ze zjazdu przygotowaliśmy także materiał wideo, który będzie do obejrzenia w naszym kanale w serwisie YouTube.
– Naszym zadaniem jako Oddziału CZOK jest zabezpieczanie sąsiednich zakładów przed zalaniem wyrobisk wodą. Pompujemy ją z poziomów 530, 660 i 850 m. Tam znajdują się odpowiednie zestawy pompowe oraz instalacje do odprowadzania wody – tłumaczy Dariusz Sowik, nadsztygar ds. wyciągów szybowych i nadsztygar wiodący w pompowni stacjonarnej Makoszowy.
Przyglądamy się także jak wygląda sprawa używek w zakładach górniczych. Niestety przypadki, że pracownicy spożywają alkohol i narkotyzują się podczas pracy, nie należą do rzadkości.
Sprawa może budzić niepokój, bo sekcje zwłok przeprowadzone w dwóch przypadkach zgonów nagłych w kopalniach w 2022 r. dowiodły, że pracownicy ci zażywali środki psychotropowe w postaci amfetaminy i metamfetaminy – pisze red. Kajetan Berezowski.
– O ile z alkoholem już sobie jakoś radzimy, to z narkotykami i dopalaczami nie do końca. Wykrycie w organizmie takich substancji jak kokaina, marihuana, morfina, heroina, haszysz czy ecstazy, możliwe będzie przy pomocy testów. Z dopalaczami to już jest kompletna katastrofa – podkreśla jeden z pracowników kopalnianych służb bhp.
Zapraszamy także do przeczytania relacji red. Katarzyny Zaremby-Majcher z II Międzynarodowej Konferencji Muzeów Górniczych i Skansenów Podziemnych ICM UM 2023 „Dziedzictwo górnicze – dziedzictwo ludzkości”, która odbyła się w Wieliczce i Zabrzu. Była ona doskonałą okazją dla ekspertów górniczej turystyki, aby podzielić się wiedzą na temat najnowszych trendów.
Polecamy także spotkanie z Maciejem Musiołem, mechanikiem sprzętu ratowniczego w kopalni Staszic, którego wielką pasją jest śpiewanie. Pracownik katowickiej kopalni nagrał nawet płytę z kołysankami dla wnuka.
Natomiast o tym jakie znaczenie ma łowiectwo i myślistwo opowiedział nam sztygar oddziałowy z ruchu Rudyłtowy kopalni ROW Edward Reichel. Łowiectwo jak się okazuje to nie tylko strzelanie do zwierzyny łownej. To cały skomplikowany proces gospodarki leśnej oraz rolnej.
Numery: aktualny i archiwalne Trybuny Górniczej są udostępniane za darmo 30 dni od daty publikacji. W celu dostępu natychmiastowego zachęcamy do zakupu subskrypcji premium: https://nettg.pl/premium
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.