Prezes PAA wydał ogólną opinię o wybranych założeniach technicznych dla reaktora BWRX-300 - poinformowała Agencja we wtorek. Opinia to odpowiedź na wniosek Orlen Synthos Green Energy, który został złożony do agencji w ubiegłym roku - podała PAA.
Państwowa Agencja Atomistyki (PAA) poinformowała we wtorek w komunikacie, że 23 maja br. prezes PAA wydał ogólną opinię dotyczącą wybranych założeń technicznych dla technologii reaktora BWRX-300. Jak podano PAA zweryfikowała zgodność opisanych we wniosku o ogólną opinię założeń technicznych z polskimi wymogami bezpieczeństwa jądrowego zawartymi we wskazanych przez wnioskodawcę aktach prawnych.
Ogólna opinia Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki to odpowiedź na wniosek Orlen Synthos Green Energy sp. z o.o.(OSGE), który został złożony do Agencji w ubiegłym roku - stwierdzono w komunikacie. Dodano, że wniosek spółki dotyczył wybranych założeń technicznych technologii reaktora BWRX-300 z zakresu: ochrony reaktora przed zagrożeniami wewnętrznymi i zewnętrznymi, rozszerzonych warunków projektowych, systemu obudowy bezpieczeństwa reaktora, klasyfikacji bezpieczeństwa systemów, systemów, elementów konstrukcji i wyposażenia obiektu jądrowego, obiegu chłodzenia reaktora, rdzenia reaktora, systemów elektrycznych, aparatury kontrolno-pomiarowej, ochrony radiologicznej, systemów gospodarki odpadami promieniotwórczymi i paliwem jądrowym.
Wyjaśniono, że w wydanej opinii prezes PAA wskazał założenia techniczne technologii reaktora BWRX-300 zgodne z krajowymi wymogami bezpieczeństwa jądrowego, które wynikają z ustawy - Prawo atomowe i ww. rozporządzeń. Jednocześnie prezes agencji zaznaczył, że ocena części przedłożonej dokumentacji pod kątem spełnienia szczegółowych wymagań będzie możliwa po dostarczeniu przez inwestora szczegółowych danych.
Prezes Państwowej Agencji Atomistyki wskazał również w ogólnej opinii jedno założenie techniczne technologii reaktora BWRX-300, które musi zostać powtórnie zweryfikowane przed rozpoczęciem właściwego procesu administracyjnego związanego z uzyskaniem zezwoleń prezesa PAA.
PAA dodała, że spółka we wniosku o wydanie ogólnej opinii poprosiła o analizę rozwiązań zawartych w złożonej dokumentacji w celu weryfikacji zgodności z wymaganiami bezpieczeństwa zawartymi w następujących aktach prawnych: ustawa z dnia 29 listopada 2000 r. - Prawo atomowe, rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 31 sierpnia 2012 r. w sprawie zakresu i sposobu przeprowadzania analiz bezpieczeństwa przeprowadzanych przed wystąpieniem z wnioskiem o wydanie zezwolenia na budowę obiektu jądrowego, oraz zakresu wstępnego raportu bezpieczeństwa dla obiektu jądrowego, rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 31 sierpnia 2012 w sprawie wymagań bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej, jakie ma uwzględniać projekt obiektu jądrowego.
W wydanej ogólnej opinii wskazano również przepisy prawa krajowego, dla których wnioskodawca nie złożył dokumentacji pozwalającej na dokonanie oceny - zaznaczono w komunikacie.
Ogólna opinia prezesa PAA jest fakultatywnym instrumentem przedlicencyjnym będącym narzędziem dialogu pomiędzy dozorem jądrowym, a wnioskodawcą (inwestorem). W procesie licencjonowania (uzyskiwania zezwolenia np. na budowę obiektu jądrowego), uzyskanie opinii ogólnej prezesa PAA nie jest konieczne, a zakres tej opinii jest uzależniony od wnioskodawcy - poinformowała PAA.
Podkreślono też, że ogólna opinia prezesa PAA jest dodatkowym narzędziem informacyjnym, które pokazuje wnioskodawcy, czy wskazane przez niego założenia danej technologii jądrowej są zgodne z polskimi standardami bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej.
OSGE przypomniała, że dokumentacja techniczna, którą spółka złożyła w PAA opierała się na dokumentacji przygotowanej przez dostawcę technologii - GE Hitachi - dla kanadyjskiego regulatora Canadian Nuclear Safety Commision (CNSC) w ramach procesu VDR (Vendor Design Review), czyli przedlicencyjnego przeglądu technologii. Pozytywną decyzję CNSC wydało w marcu tego roku i tym samym BWRX-300 stał się pierwszym SMR-em dla którego kanadyjski dozór wydał taką decyzję. Proces licencyjny prowadzony jest w Kanadzie ze względu na fakt, że obecnie powstaje tam pierwszy na świecie reaktor BWRX-300 - stwierdzono w komunikacie OSGE.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.