Górnicy po raz kolejny znaleźli się w czołówce najbardziej poważanych zawodów w Polsce. Zawód górnika cieszy się uznaniem wśród 62 proc. Polaków – wynika z trzeciej edycji rankingu najbardziej poważanych zawodów, który przygotował instytut badawczy SW Research.
Instytut badawczy SW Research przygotowuje ranking najbardziej poważanych zawodów od 2020 roku. Jak wskazali autorzy opracowania, ranking obejmujący blisko 40 kategorii, realizowany od trzech lat, pokazuje pewną stabilność nie tylko w czołówce najbardziej poważanych profesji, ale również wśród specjalności zamykających zestawienie.
Z badań wynika, że w 2023 roku, podobnie jak w latach ubiegłych, podium zdominowane jest przez dwa zawody: strażaka oraz ratownika medycznego. Pierwszy z nich poważany jest przez 84 proc. Polaków, drugi przez 83 proc. Natomiast trzecie miejsce od początku badań jest obszarem rywalizacji między zawodem pielęgniarki i lekarza – w 2023 roku rywalizację tę wygrały pielęgniarki z wynikiem 75 proc. Pozostałe miejsca w czołówce zawodów cieszących się społecznym uznaniem zajęli kolejno: lekarze (74 proc.), profesorowie wyższych uczelni (69 proc.), farmaceuci (68 proc.), górnicy (62 proc.) oraz inżynierowie (60 proc.).
Górnicy zajęli w tym roku siódme miejsce, co oznacza spadek o jedną pozycję w porównaniu do 2022 roku. Natomiast jest to lepszy wynik niż w pierwszej edycji badań z 2021, kiedy zawód górnika uplasował się na ósmym miejscu.
Jak poinformowali przedstawiciele SW Research, na przeciwnym biegunie znajdują się zawody i specjalizacje, takie jak influencer, youtuber czy działacz partii politycznej. Analogicznie do podium, również w przypadku listy najmniej poważanych zawodów można mówić o pewnej stabilizacji w latach 2021-23. Ostatnie dwie pozycje wymieniają między sobą influencerzy i youtuberzy, których poważaniem darzy średnio 13 proc. polskiego społeczeństwa. Pozostałe pozycje (od 36 do 32) z końca tabeli to domena polityków: działaczy partyjnych (14 proc.), posłów (16 proc.), ministrów (20 proc.) oraz radnych (21 proc.).
– Analiza rankingu dostarcza cennych informacji nie tylko na temat samej hierarchii zawodów w społecznej percepcji, ale również jest źródłem wiedzy o aktualnych potrzebach i wartościach polskiego społeczeństwa. Mocny i stabilny wizerunek takich profesji, jak strażak, ratownik medyczny czy profesor uniwersytetu, świadczy o powszechnym uznaniu dla takich cech, jak pomoc innym, odpowiedzialność społeczna oraz wyższe wykształcenie. Polacy są konsekwentni również w negatywnych uczuciach, o czym świadczy niska od lat pozycja twórców internetowych oraz polityków. Okazuje się, że sama popularność, częsta obecność w mediach, marketingowa kreatywność czy krasomówstwo nie przyczyniają się, zdaniem Polaków, do tworzenia dobra społecznego w takim samym stopniu, co ratowanie zdrowia i życia – skomentował wyniki badań Piotr Zimolzak, wiceprezes SW Research.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Zwłaszcza to poważanie widać jak do mediów trafia informacja o podwyżkach... Wtedy wychodzi miłość narodu do górników