W I kwartale 2023 r. Polacy zarejestrowali 54 tys. samochodów osobowych z napędami alternatywnymi (o 38,6 proc. więcej rdr). Największy wzrost liczby nowych rejestracji zanotowały auta elektryczne, o 81 proc. rdr. Na rynku nadal dominują hybrydy - wynika z raportu Branża motoryzacyjna.
Jak stwierdzono w kwartalnym raporcie Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego i KPMG Branża motoryzacyjna, w pierwszym kwartale 2023 r. na polskim rynku motoryzacyjnym zarejestrowano 123 tys. nowych samochodów osobowych, czyli o 21 proc. więcej w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Klienci instytucjonalni w omawianym okresie zarejestrowali 87 tys. pojazdów (wzrost o 23 proc. rdr), a klienci indywidualni - 36,2 tys. nowych aut osobowych (wzrost o 16 proc. rdr).
Wskazano, że we wszystkich kategoriach zarejestrowano więcej samochodów niż przed rokiem, a największy wzrost roczny - o 38,6 proc. odnotowały pojazdy napędzane w sposób alternatywny. W okresie od stycznia do marca 2023 r. Polacy zarejestrowali 54 tys. samochodów osobowych z napędami alternatywnymi - zauważono.
- Mimo że samochody hybrydowe nadal dominują na rynku, stanowiąc prawie 87 proc. sprzedanych samochodów (+37,4 proc. rdr), to właśnie samochody elektryczne zanotowały największy wzrost liczby nowych rejestracji - aż o 81 proc. rdr. Przyczyniły się do tego cieszące się dużą popularnością programy dofinansowania do zakupu samochodów i oczekiwany rozwój infrastruktury ładowania - ocenił cytowany w opracowaniu w Mirosław Michna z KPMG.
Autorzy opracowania ocenili, że rynek pojazdów ciężarowych radzi sobie bardzo dobrze, czego potwierdzeniem są wyniki pierwszego kwartału 2023 r., gdzie zanotowano ponad 8,6 tys. nowych rejestracji tego typu pojazdów. W tym samym okresie odnotowano również niemal 7 tys. nowych rejestracji przyczep i naczep, co oznacza wzrost o 2,2 proc. w porównaniu z wynikami sprzed roku.
Rynek motocykli również zanotował rozwój w pierwszym kwartale 2023 r. Liczba nowych rejestracji wyniosła łącznie 5,8 tys., co stanowi wzrost o 17 proc. w stosunku do analogicznego okresu z 2022 roku - podano w raporcie.
Dodano, że w pierwszym kwartale 2023 r. w Polsce wyprodukowano 148 tys. pojazdów samochodowych, tj. o 65 proc. więcej rdr. Wzrost odnotowano w każdej z kategorii, przy czym największy w przypadku samochodów dostawczych i osobowych (o 96 proc. rdr), a najmniejszy w segmencie autobusów (o 13 proc. rdr).
Raport kwartalny PZPM i KPMG w Polsce Branża motoryzacyjna, Edycja Q2/2023 należy do serii raportów kwartalnych, których celem jest przedstawienie bieżących trendów w branży motoryzacyjnej w Polsce, rozumianej zarówno jako rynek motoryzacyjny, jak i produkcja przemysłowa oraz motoryzacyjne usługi finansowe. Analiza oparta jest o najnowsze dostępne dane rejestracyjne, statystyczne i rynkowe.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.