Pięćdziesiątą rocznicę utworzenia obchodzi w tym roku Boguszów-Gorce. Miasto powstało w 1973 r. z połączenia dwóch oddzielnych miast, mających za sobą długie tradycje górnicze. Chociaż eksploatacja głębinowa węgla kamiennego i barytu zakończyła się tu w XX wieku, w krajobrazie miasta można znaleźć pozostałości po dawnym górnictwie.
Łatwiej odnaleźć ślady górnictwa węglowego, niż barytowego. Baryt wydobywany był w rozległej górskiej dolinie u podnóża Chełmca, drugiego co do wysokości szczytu Gór Wałbrzyskich. Próżno jednak wypatrywać pozostałości kopalni wędrując ulicą Młodzieży Polskiej, przebiegającą na północ od Wzgórza Parkowego. Kopalnia została zlikwidowana.
Cios zadała jej pamiętna powódź stulecia na początku lipca 1997 r. Wówczas to wody spływające ze zboczy górskich po obfitych opadach napłynęły w takich ilościach, że pompy kopalniane nie były w stanie nadążyć. Kopalnia została zalana i zakończyła działalność.
Po górnictwie węglowym została wieża wyciągowa dawnego szybu Witold wchodzącego w skład KWK Victoria w Wałbrzychu. Wieża została odremontowana i pełni funkcję wieży widokowej. W części zabudowań szybu Witold utworzona została restauracja. Obok na ogrodzeniu wykonany został mural o tematyce górniczej. Wieża szybu Witold dobrze widoczna jest z linii kolejowej nr 274, którą podążają pociągi zdążające od strony Kłodzka i Wrocławia w kierunku Jeleniej Góry czy Szklarskiej Poręby.
W miejskim nazewnictwie ulic odnaleźć można, niewielkie wprawdzie, ślady tradycji górniczych. W dzielnicy Boguszów znajduje się ul. Szybowa, a w dzielnicy Gorce - ul. Górnicza.
Mniej oczywistą pozostałością jest dawna hałda kopalniana, usypana u południowo-zachodniego podnóża góry Mniszek (704 m n.p.m.). Hałda niemalże przylega do góry i z dalszej odległości można odnieść mylne wrażenie, że stanowi naturalne wzniesienie.
Trzecim bogactwem naturalnym poza węglem kamiennym i barytem są w Boguszowie-Gorcach surowce skalne. Przez dziesięciolecia prowadzono tutaj wydobycie porfiru. Skała ta ma zastosowanie np. w inwestycjach drogowych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.