Zakład Górniczy Sobieski (Tauron Wydobycie) przyspiesza tempo prac. W br. zaplanowane zostało zakończenie eksploatacji ściany nr 340 w złożu Byczyna oraz ściany nr 53 w złożu Brzezinka 1. W następnej kolejności, zgodnie z założeniami Planu Techniczno-Ekonomicznego, załoga przystąpi do robót związanych z przygotowaniem kolejnych ścian, 341 w złożu Byczyna, 52 w złożu Brzezinka 1 oraz ściany nr 212-3 w złożu Jaworzno.
- Uruchomienie nowych ścian nastąpi na przełomie drugiego i trzeciego kwartału, co zwyczajowo zbiega się ze zwiększonym zapotrzebowaniem rynku krajowego na paliwa stałe – zwraca uwagę Marcin Kruk, dyrektor techniczny w ZG Sobieski.
Ponadto w kopalni prowadzone są roboty przygotowawcze, których celem jest terminowe zabezpieczenie frontu ścianowego, czyli rozcięcie parcel ścianowych. Jednocześnie kopalnia kładzie duży nacisk na roboty udostępniające perspektywiczne złoże Dąb o zasobach bilansowych niemal 1,1 mld ton węgla. Obecnie prowadzone jest drążenie w kierunku Dębu w trzech lokalizacjach: części wschodniej złoża siłami własnymi kopalni, części centralnej złoża, w rejonie głębionego szybu Grzegorz, a także w części zachodniej złoża siłami firmy usługowej.
- Realizacja tych robót spowoduje powstanie nowego układu wyrobisk co umożliwi odtworzenie zdolności produkcyjnych oraz zabezpieczy krajowy rynek w stabilne dostawy paliw węglowych – dodaje Marcin Kruk.
Zakład Górniczy Sobieski w Jaworznie wydobywa węgiel ze złoża objętego obszarem górniczym o sumarycznej powierzchni około 70 km kw. Proces produkcyjny oparty jest na modelu trzyścianowym. Prowadzona obecnie i planowana w najbliższym czasie eksploatacja dotyczy pokładów: 207, 209, 212, 301. Wybieranie złoża prowadzone jest systemem ścianowym z zawałem stropu w przedziale wysokości 1,7-4,8 m. Długość ścian osiąga 300 m. Dla zapewnienia ciągłości produkcji niezbędne jest przygotowanie frontu eksploatacyjnego z odpowiednim wyprzedzeniem, co wykonują zarówno oddziały robót przygotowawczych, jak i firm pomocniczo-usługowych.
Warto przypomnieć, że zakład zajął III miejsce w konkursie „Bezpieczna Kopalnia 2022” ex aequo z ruchem Piast kopalni Piast-Ziemowit (PGG).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.