- Decyzja o utworzeniu Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego powinna nastąpić w maju - poinformował wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin, który 24 bm. przebywał w Katowicach.
Wicepremier powiedział, że udało się już usunąć wszystkie rozbieżności, które dotyczyły przejęcia zobowiązań wobec banków.
- Mówimy o wydzieleniu części aktywów z podmiotów, które mają swoje zobowiązania wobec banków. Te zmiany wymagały zgody sektora bankowego. Wydaje się, że osiągnęliśmy moment kiedy można powiedzieć, że te sprawy zostały właściwie rozwiązane. W ciągu najbliższych tygodni, do połowy maja NABE formalnie powstanie – dodał Jacek Sasin.
Sprecyzował ponadto, że pozostaną do uregulowania kwestie dotyczące m.in. praw pracowniczych, czyli implementowania do naszego systemu prawnego umowy społecznej, która została podpisana z partnerami społecznymi w energetyce.
- Te kwestie będą się jeszcze toczyły, natomiast formalne powstanie NABE nastąpi w maju – raz jeszcze potwierdził wicepremier i minister aktywów państwowych.
Do NABE mają zostać wydzielone z grup kapitałowych spółek energetycznych z udziałem Skarbu Państwa aktywa związane z wytwarzaniem energii elektrycznej w konwencjonalnych jednostkach węglowych, w tym kopalnie węgla brunatnego.
Po wydzieleniu aktywów węglowych koncerny energetyczne skupią się na realizacji inwestycji nisko- i zeroemisyjnych. Sama NABE ma działać w formie spółki ze 100-proc. udziałem Skarbu Państwa.
Przypomnijmy, że w grudniu 2022 r. Minister Aktywów Państwowych, przedstawiciele spółek energetycznych i związków zawodowych podpisali umowę społeczną, towarzyszącą tworzeniu NABE.
W grudniu 2022 r. Minister Aktywów Państwowych, przedstawiciele spółek energetycznych i związków zawodowych podpisali umowę społeczną, towarzyszącą tworzeniu NABE.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.