Jastrzębska Spółka Węglowa podpisała umowę na finansowanie dłużne o wartości 1,65 mld zł. Chodzi o finansowanie w nowatorskiej formule SLL (Sustainability Linked Loan). Środki pozyskane w ten sposób są przeznaczone na rozwój spółki, w tym na realizację działań związanych z transformacją klimatyczną.
Umowa w tej sprawie została podpisana pomiędzy JSW oraz konsorcjum złożonym z ośmiu polskich instytucji finansowych 12 kwietnia. W skład konsorcjum banków i innych instytucji finansowych, które udzieliły finansowania SLL, wchodzą: Agencja Rozwoju Przemysłu, Alior Bank, Bank Gospodarstwa Krajowego, Bank Polska Kasa Opieki, Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski, PZU, PZU Życie oraz Towarzystwo Finansowe „Silesia”. Dodatkowym gwarantem jest należące do grupy Polskiego Funduszu Rozwoju KUKE.
Przedstawiciele spółki podkreślili, że jest to nowatorskie finansowanie – pierwsze takie finansowanie w sektorze wydobywczym w Europie Środkowo-Wschodniej. Wskazali też, że ze względu na profil działalności spółki (wydobycie węgla), w połączeniu z ogólnoeuropejskimi trendami wskazującymi, że tylko sektor OZE jest uprawniony do ubiegania się o finansowanie w formule SLL, nie był to łatwy proces.
– Finansowanie w formule SLL jest coraz popularniejszym instrumentem finansowym oferowanym przez banki i wykorzystywanym na świecie przez wiele przedsiębiorstw. Ale dopiero polska Spółka JSW, jako pierwszy podmiot z sektora wydobywczego w Europie Środkowo-Wschodniej, może pochwalić się pozyskaniem takiego „zielonego” kredytu. W ten sposób JSW oraz zaangażowane instytucje finansowe z konsorcjum udowadniają, że węgiel koksujący niezbędny do produkcji stali nie jest „czarny”, tylko „zielony”, bo bez niego nie będzie możliwe przeprowadzenie realnej transformacji klimatycznej całego kontynentu. Chciałbym podziękować wszystkim podmiotom finansującym za otwartość na naszą działalność i zrozumienie roli węgla koksującego jako strategicznego surowca w UE oraz odwagę – powiedział Tomasz Cudny, prezes Zarządu JSW.
Finansowanie będzie przeznaczone na refinansowanie istniejącego zadłużenia, cele ogólnokorporacyjne oraz realizację inwestycji o charakterze środowiskowym.
„Unikalna formuła SLL oznacza formę kredytowania przedsiębiorstwa opartą o cele ESG. Oznacza ona zapewnienie finansowania w oparciu o określone wskaźniki zrównoważonego rozwoju. Różnica między zwykłym kredytem a kredytem w formule SLL dla Spółki JSW ma ogromne znaczenie – pokazuje, że zrównoważony rozwój jest dla całej Grupy Kapitałowej JSW priorytetem, a każdy obszar działalności ma zmierzać do realizacji ambitnych celów, takich jak: redukcja emisji gazów cieplarnianych (w porównaniu z rokiem 2018) o minus 27 proc. do roku 2026 i o minus 30 proc. do roku 2030; poziom ujęcia metanu większy lub równy 50 proc. (do roku 2026); poziom zagospodarowania ujętego metanu powyżej 95 proc. (do roku 2026). Cele te zostały wpisane do umowy z konsorcjum instytucji finansujących i będą podlegać corocznej weryfikacji przez podmiot zewnętrzny. Są one tożsame z tymi przyjętymi w ogłoszonej przez JSW na jesieni 2021 roku Strategii Środowiskowej oraz opracowanym planem inwestycji środowiskowych. W jego ramach Spółka już rozpoczęła Program Gospodarczego Wykorzystania Metanu, a także ma w planach budowę własnych farm fotowoltaicznych” – wskazali w komunikacie przedstawiciele JSW.
– JSW powinno myśleć o swojej przyszłości nie tylko w perspektywie roku, ale kolejnych 2, 3 czy 5 lat. Działając odpowiedzialnie, Spółka musi być zabezpieczona, jeśli chodzi o bieżącą działalność operacyjną. Jednocześnie musi przechodzić proces zmiany, prowadząc nowe, ambitne inwestycje ekologiczne, które zawarliśmy w swojej Strategii Środowiskowej do roku 2030. Realizacja tych wszystkich celów będzie możliwa właśnie dzięki pozyskanemu finansowaniu SLL – wskazał Robert Ostrowski, zastępca prezesa zarządu JSW ds. ekonomicznych.
Przypomnijmy, że kwestia finansowania wzbudziła sprzeciw reprezentatywnych organizacji związkowych z JSW. Związkowcy podnosili, że spółka, która w minionym roku osiągnęła ponad 7,5 mld zł zysku, nie potrzebuje finansowania zewnętrznego i są to kroki „ekonomicznie nieuzasadnione”. Przedstawiciele JSW argumentowali, że finansowanie pozyskuje się właśnie wtedy, kiedy spółka jest w dobrej kondycji.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.