W piątek (14 kwietnia) Sejm przyjął uchwałę, w której wyraża sprzeciw wobec przygotowywanego w Brukseli rozporządzenia metanowego Unii Europejskiej. Za uchwałą głosowało 444 posłów.
W piątkowym głosowaniu wzięło udział 450 posłów. Za uchwałą zagłosowało 444 posłów, 5 było przeciw, jeden się wstrzymał.
„Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża zdecydowany sprzeciw wobec projektu rozporządzenia w obecnym kształcie” – wskazano w uchwale, która dzień wcześniej została przygotowana przez sejmową Komisji do Spraw Unii Europejskiej,
„Procedowany na forum UE projekt niesie za sobą wiele poważnych zagrożeń, zarówno dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, jaki i dla polskiego społeczeństwa. Przepisy projektu w proponowanym kształcie, nakładające nieracjonalne i niezgodne z dostępną wiedzą technologiczną oraz ekonomiczną nadmierne wymogi dotyczące emisji metanu z kopalni węgla kamiennego, doprowadzą do kryzysu społeczno-ekonomicznego w branży górniczej, co oznacza ryzyko utraty miejsc pracy dla setek tysięcy pracowników” – wskazano w ustawie.
„Przyjęcie rozporządzenia (…) zniweczy Umowę Społeczną dotyczącą transformacji sektora górnictwa węgla kamiennego oraz wybranych procesów transformacji województwa śląskiego, która określa tempo odejścia od węgla w Polsce. Zamknięcie kopalń węgla doprowadzi do uzależnienia Polski od węgla importowanego i wzrostu zagrożenia dla bezpieczeństwa energetycznego, co w obliczu trwających działań wojennych spowodowanych agresją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę jest niedopuszczalne” – napisano dalej w dokumencie.
Procedowany obecnie projekt rozporządzenia przewiduje, że od 2027 roku norma emisji 5 ton metanu na 1 tys. ton wydobytego węgla innego niż koksowy. Od 2031 roku ta norma ma zostać podwyższona do 3 tony metanu na 1 tys. ton węgla, już bez rozróżnienia na rodzaj węgla.
Jak wskazują przedstawiciele branży górniczej -biorąc pod uwagę fakt, że 80 proc. wydobycia w polskich kopalniach jest prowadzane w pokładach metanowych, a emisja wynosi średnio od 8 do 14 ton metanu na 1 tys. ton wydobytego węgla – nowe przepisy oznaczałaby konieczność przyspieszonej likwidacji większości kopalń.
Parlament Europejski ma głosować nad nowymi przepisami dotyczącymi redukcji emisji metanu 8 maja br.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
NIŚKO TOMASZ pr. JACHIRA KLAUDIA pr. TRACZ MAŁGORZATA pr. ZIELIŃSKA URSZULA pr. GILL-PIĄTEK HANNA Posłowie przeciwko
5 przeciw czyli kto? Pytam aby nie popełnić błędu przy urnie!