Sytuacja w małopolskiej Trzebini, w której występują zapadliska będące następstwem płytko prowadzonej eksploatacji na obszarze KWK Siersza, była tematem czwartkowego, 13 kwietnia, posiedzenie sejmowej Komisji Aktywów Państwowych.
Poza posłami w jej obradach uczestniczyli m.in. wiceminister aktywów państwowych Marek Wesoły, szefowie Spółki Restrukturyzacji Kopalń, samorządowcy oraz przedstawiciele mieszkańców obszarów zagrożonych występowaniem zapadlisk.
Włodarze SRK zaznaczyli w czasie spotkania, że głównym celem spółki jest odwodnienie zagrożonych terernów. Aby jednak można było wykonać niezbędne prace potrzebna jest zgoda właścicieli działek. Niestety, nie wszyscy są w tej kwestii na „tak”.
Prezes SRK Janusz Smoliło przedstawił m.in. stan bieżących prac związanych z zasypywaniem powstałych zapadlisk oraz uzdatnianiem terenu. Przypomnijmy, że w tym roku w Trzebini odnotowano już 19 zapadlisk.
W czasie obrad został poruszony także temat mieszkań zastępczych dla mieszkańców Trzerbini na wypadek ewentualnej ewakuacji. SRK ma dokonać przeglądu swoich zasobów lokalowych na taką ewentualność.
Obecny na posiedzeniu wiceminister Marek Wesoły zapewnił, że niebawem do wiadomości publicznej zostanie przekazany plan i harmonogram prac, które zostaną przeprowadzone w Trzebini przez SRK.
- Sytuacja jest skomplikowana. Nie szukajmy winnych, ale dobrych rozwiązań – apelował przedstawiciel MAP.
Mieszkańcy pytali także o sytuację cmentarza i odszkodowań za nagrobki, które zostały uszkodzone we wrześniu 2022 r. Sprawa dotyczy 20 rodzin. Prezes Smoliło zapewnił, ze do końca kwietnia zostaną przeprowadzone rozmowy w tej sprawie. Zastrzegł jednak, ze naprawa pomników będzie możliwa dopiero za rok.
W czasie posiedzenia komisji pojawiła się także propozycja stworzenia dedykowanego programu dla Trzebini, który dotyczyłby rewitalizacji terenów objętych kiedyś eksploatacją górniczą. Taki pomysł zaprezentował radny województwa małopolskiego Tadeusz Arkit.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.