W tym roku rozpocznie się rozbiórka nieużywanej już bocznicy kolejowej przy ruchu Wujek kopalni Staszic-Wujek w Katowicach - podała Polska Grupa Górnicza, do której należy zakład górniczy. Prace mają być podzielone na etapy. Pierwszy ma potrwać do końca 2023 r.
Jak wyjaśniono, pierwsza faza prac będzie związana z rozbiórką przejazdu przy ul. Załęskiej w Katowicach, chodzi między innymi o kładkę dla pieszych, część torów i rozbiórkę rogatek. To część najbardziej istotna dla mieszkańców. PGG złożyła już stosowny wniosek w tej sprawie do Urzędu Miasta. Obecnie trwa procedura na wyłonienie wykonawcy. Kolejne etapy rozbiórki będą prowadzone w następnych latach zgodnie z projektem.
W sumie na bocznicę przy kopalni Wujek składa się m.in. 18 km torów, dwie nastawnie oraz lokomotywownia.
Ostatni pociąg z węglem przejechał tamtędy w październiku 2021 r.
Kopalnia Wujek od 1 stycznia 2021 r. została połączona z kopalnią Murcki-Staszic. Formalne początki kopalni związane są z... Wrocławiem. To tam w 1899 r. podpisano umowę łączącą sześć zakładów górniczych funkcjonujących w obrębie Katowic. Pierwszy węgiel na powierzchnię wyjechał z Wujka w listopadzie 1900 r. Trzeba jednak pamiętać, że historia wydobycia węgla w tym regionie jest starsza niż samo miasto, które prawa miejskie otrzymało w 1865 r. Pola górnicze późniejszego Wujka powstały bowiem pod koniec XVI w., a na terenie obecnego parku Kościuszki znajdowało się wiele szybów kopalni Beata. W miejscu, gdzie dziś znajduje się drewniany kościółek św. Michała Archanioła, znajdował się wówczas magazyn materiałów wybuchowych.
W 1922 r. zmieniono nazwę kopalni z Oheim na Wujek. Od 1940 r. zakład należał do niemieckiego koncernu Herman Göring Werke, a w 1945 r. stał się częścią Katowickiego Zjednoczenia Przemysłu Węglowego.
16 grudnia 1981 r. kopalnia została symbolem górniczego oporu przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego. W czasie jej pacyfikacji zabitych zostało dziewięciu górników. W 1993 r. kopalnia weszła w struktury Katowickiego Holdingu Węglowego. 1 stycznia 2005 r. została połączona z kopalnią Śląsk. Oba zakłady 1 kwietnia 2017 r. trafiły do Polskiej Grupy Górniczej. 1 lutego 2018 r. ruch Śląsk został przekazany do Spółki Restrukturyzacji Kopalń.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.