W kopalni Staszic–Wujek rozpoczęła się realizacja projektu budowy centralnej klimatyzacji. Ma zapewnić ciągłość pracy zakładu górniczego. Już za dwa lata obejmie ona zasięgiem wszystkie kluczowe fronty robót. Inwestycja poprawi warunki klimatyczne w wyrobiskach dołowych kopalni oraz umożliwi udostępnienie kolejnych ścian wydobywczych na poziomie 900 m.
W kopalni funkcjonuje już klimatyzacja grupowa na poziomie 900 m., która wymaga gruntownej rozbudowy, wraz z odprowadzeniem ciepła skraplania poza wyrobiska górnicze. Poprawa warunków klimatycznych pozwoli na wyeliminowanie lub znaczne ograniczenie miejsc ze skróconym czasem pracy, co bezpośrednio przełoży się na efektywność i komfort pracy załogi.
Jak wskazuje Wyższy Urząd Górniczy (WUG), w 2021 r. w polskich kopalniach węgla kamiennego, w około 530 wyrobiskach, wystąpiły warunki uprawniające do skrócenia czasu pracy. Szacunkowa liczba pracowników zatrudnionych w tych wyrobiskach w ciągu doby wynosiła ponad 5700. W kopalniach rud miedzi (w tym w wyrobiskach wykonanych w soli kamiennej) w 2021 r. przekroczenie temperatury stwierdzono w 170 wyrobiskach i w rejonach, w których zatrudniano około 7320 pracowników.
W wielu kopalniach konieczne jest skrócenie czasu pracy na poszczególnych odcinkach ze względu na wysoką temperaturę skał. Zagrożenie klimatyczne może okazać się jednym z głównych czynników decydujących o bezpieczeństwie załóg i możliwości prowadzenia robót. Jej stosowanie przynosi także wymierne korzyści ekonomiczne. Inwestycje w urządzenia klimatyczne wydają się więc najpilniejsze w polskim górnictwie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.