Transformacja energetyczna była jednym z motorów napędowych w zakresie fuzji i przejęć w światowym górnictwie. Jak zauważa GlobalData – czołowa agencja zajmująca się zbieraniem i analizą danych – aż ¼ spośród 20 największych transakcji była właśnie spowodowana planowanymi przekształceniami. W ten sposób spółki górnicze zareagowały na sygnały, które docierały do nich od klientów i akcjonariuszy w zakresie dywersyfikacji działalności i rozwoju swojego portfela usług.
Raport GlobalData „Mining Industry M&A Deals by Top Themes in 2022” ujawnia, że transformacja energetyczna była istotnym czynnikiem doprowadzającym do fuzji i przejęć w sektorze wydobywczym ze względu na coraz głośniejsze apele wzywające do dekarbonizacji. Polityka klimatyczna dążąca do wyeliminowania paliw kopalnych zwiększyła popyt na metale takie jak: kobalt, nikiel czy lit. To one mają kluczowe znaczenie dla powstawania instalacji OZE czy produkcji samochodów elektrycznych.
– Firmy wydobywcze zmieniają swoje portfele, aby bardziej skoncentrować się na metalach przyszłości. Niedobór tych surowców i wzrost popytu na pojazdy elektryczne doprowadziły właśnie do ożywienia w zakresie fuzji i przejęć. Konsolidacje wśród firm wydobywczych były odpowiedzią na wyzwanie związane z wypełnieniem luki w podaży – mówi William Tyson, analityk w GlobalData.
Agencja przewiduje, że globalna produkcja pojazdów elektrycznych przekroczy 30 mln pojazdów do 2031 r., a firmy wydobywcze będą musiały zwiększyć skalę, aby zapewnić niezbędne metale potrzebne do produkcji akumulatorów pojazdów elektrycznych i zaspokoić ten rosnący popyt.
Koncerny górnicze chcą tym samym wykorzystać fakt, że za rosnącym zainteresowaniem na elektryki będą rosły ceny rzadkich metali. GlobalData zwraca też uwagę, że wiele rządów dotowało lub dotuje m.in. rozwój elektromobilności.
– Pomoc państwa poprzez dotacje i ulgi podatkowe silnie zachęca do rozwoju zielonych technologii, w szczególności poprzez ustawę o redukcji inflacji w USA. Firmy wydobywcze mogą czerpać korzyści z produkcji metali, które są kluczowe dla rozwoju zielonej energii i tym samym mogą otrzymać spore wsparcie – wskazuje William Tyson.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.