W Zawierciu w czwartek, 30 marca, rozpoczęła się konferencja „Problemy bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w polskim górnictwie”. To już 23 edycja tego wydarzenia. W tym roku w jej otwarciu uczestniczyli wiceministrowie aktywów państwowych Marek Wesoły i Piotr Pyzik. Organizatorami konferencji są Wyższy Urząd Górniczy, Okręgowy Inspektorat Pracy w Katowicach, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa oraz Główny Instytut Górnictwa. Była ona także okazją do wręczenia Odznak Honorowych Zasłużonego dla Bezpieczeństwa w Górnictwie przyznawanych przez WUG. W tym roku otrzymały ją cztery osoby. Konferencja potrwa do piątku, 31 marca.
Gości licznie przybyłych do Zawiercia - wśród których nie zabrakło przedstawicieli świata nauki, instytucji branżowych, prezesów i wiceprezesów spółek górniczych i okołogórniczych oraz dyrektorów kopalń i reprezentantów służb bhp – przywitał szef nadzoru górniczego Adam Mirek.
- To już 23. konferencja o problemach bezpieczeństwa pracy w górnictwie. Pomysłodawcą tego wydarzenia był nieżyjący już wiceprezes WUG Jan Szczerbiński. Okazuje się, że organizowanie tej konferencji, podejmowana na niej problematyka i dyskusja ma olbrzymie znaczeniem dla całej górniczej braci. (…) Rozmów na te tematy nigdy dość. Konieczne jest podkreślanie znaczenia nauki i praktyki. Nigdy dość przypominania o najważniejszych zasadach, które rządzą nami w naszej górniczej działalności. Nigdy dość przypominania, że bezpieczeństwo rodzi się w naszych głowach. Bardzo ważne żebyśmy mówili o szkoleniach, relacjach pracowniczych, sprawach związnych z przestrzeganiem prawa pracy i przepisów bhp. Myślę, że ta konferencja ma wkład w ogólne bezpieczeństwo pracy w górnictwie. Cieszę się, że ta konferencja ma charakter międzynarodowy za sprawą naszych gości z Czech, którzy reprezentują czeski odpowiednik naszego Głównego Instytutu Górnictwa – powiedział prezes WUG Adam Mirek, po którym głos zabrał wiceminister Marek Wesoły.
- Chcę Państwu serdecznie podziękować za to przedsięwzięcie. Odbywa się ono już po raz 23 i cieszę się, że jest ono kontynuowane. Bezpieczeństwo i ochrona zdrowia w górnictwie to nasze najważniejsze cele. Chodzi o to, aby praca w tej branży była bezpieczna i abyśmy ciągle doskonalili te wszystkie elementy, które pozwalają na to, by taka ona właśnie była. Chodzi o to, by zostały wypracowane jak najlepsze rozwiązania – powiedział wiceminister Marek Wesoły, który zapewnił także, że resort aktywów państwowych jest otwarty na wnioski i sugestie, które będą efektem obrad w ramach konferencji.
- Z mojej strony, jako człowieka odpowiedzialnego za branżę górniczą, deklaruję pełną współpracę w celu wdrożenia wypracowanych tu rozwiązań – stwierdził wiceszef MAP.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.
Boli od samego patrzenia ile ta tona wegla musi zasponsorowac gorzały