W Zawierciu w czwartek, 30 marca, rozpoczęła się konferencja „Problemy bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w polskim górnictwie”. To już 23 edycja tego wydarzenia. W tym roku w jej otwarciu uczestniczyli wiceministrowie aktywów państwowych Marek Wesoły i Piotr Pyzik. Organizatorami konferencji są Wyższy Urząd Górniczy, Okręgowy Inspektorat Pracy w Katowicach, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa oraz Główny Instytut Górnictwa. Była ona także okazją do wręczenia Odznak Honorowych Zasłużonego dla Bezpieczeństwa w Górnictwie przyznawanych przez WUG. W tym roku otrzymały ją cztery osoby. Konferencja potrwa do piątku, 31 marca.
Gości licznie przybyłych do Zawiercia - wśród których nie zabrakło przedstawicieli świata nauki, instytucji branżowych, prezesów i wiceprezesów spółek górniczych i okołogórniczych oraz dyrektorów kopalń i reprezentantów służb bhp – przywitał szef nadzoru górniczego Adam Mirek.
- To już 23. konferencja o problemach bezpieczeństwa pracy w górnictwie. Pomysłodawcą tego wydarzenia był nieżyjący już wiceprezes WUG Jan Szczerbiński. Okazuje się, że organizowanie tej konferencji, podejmowana na niej problematyka i dyskusja ma olbrzymie znaczeniem dla całej górniczej braci. (…) Rozmów na te tematy nigdy dość. Konieczne jest podkreślanie znaczenia nauki i praktyki. Nigdy dość przypominania o najważniejszych zasadach, które rządzą nami w naszej górniczej działalności. Nigdy dość przypominania, że bezpieczeństwo rodzi się w naszych głowach. Bardzo ważne żebyśmy mówili o szkoleniach, relacjach pracowniczych, sprawach związnych z przestrzeganiem prawa pracy i przepisów bhp. Myślę, że ta konferencja ma wkład w ogólne bezpieczeństwo pracy w górnictwie. Cieszę się, że ta konferencja ma charakter międzynarodowy za sprawą naszych gości z Czech, którzy reprezentują czeski odpowiednik naszego Głównego Instytutu Górnictwa – powiedział prezes WUG Adam Mirek, po którym głos zabrał wiceminister Marek Wesoły.
- Chcę Państwu serdecznie podziękować za to przedsięwzięcie. Odbywa się ono już po raz 23 i cieszę się, że jest ono kontynuowane. Bezpieczeństwo i ochrona zdrowia w górnictwie to nasze najważniejsze cele. Chodzi o to, aby praca w tej branży była bezpieczna i abyśmy ciągle doskonalili te wszystkie elementy, które pozwalają na to, by taka ona właśnie była. Chodzi o to, by zostały wypracowane jak najlepsze rozwiązania – powiedział wiceminister Marek Wesoły, który zapewnił także, że resort aktywów państwowych jest otwarty na wnioski i sugestie, które będą efektem obrad w ramach konferencji.
- Z mojej strony, jako człowieka odpowiedzialnego za branżę górniczą, deklaruję pełną współpracę w celu wdrożenia wypracowanych tu rozwiązań – stwierdził wiceszef MAP.
Ceremonię otwarcia konferencji zwieńczyło wręczenie Odznak Honorowych Zasłużonego dla Bezpieczeństwa w Górnictwie. Otrzymali je: wiceminister aktywów państwowych Piotr Pyzik, Główny Inspektor Pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko, Okręgowy Inspektor Pracy w Katowicach Piotr Kalbron oraz prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej Tomasz Cudny.
Po tej ceremonii rozpoczęły się prezentacje referatów. Role moderatorów pełnili tu dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa prof. Stanisław Prusek oraz wiceprezes WUG Krzysztof Król, którzy dbali m.in. o dyscyplinę czasową. Jako pierwsi głos zabrali goście za południowej granicy, czyli Petr Wacławik, który omówił zagadnienia związane z pomiarami naprężeń górotworu w aspekcie bezpieczeństwa pracy w górnictwie podziemnym oraz Radovan Kukutsch, któy skupił się na technologii 3D w górnictwie i inżynierii geotechnicznej.
W pierwszej sesji poruszona także kwestię katastrofy, do którtej doszło w kwietniu ub.r. w ruchu Zofiówka. Grażyna Dzik z WUG przedstawiła m.in. efekty prac komisji, która została powołana przez szefa nadzoru górniczego do wyjaśnienia przyczyn i okoliczności tego zdarzenia. Pierwszą część konferencji zamknęło wystąpienie prezes Centrum Transferu Technologicznego EMAG Anny Kubańskiej, które dotyczyło m.in. wykorzystania w kopalniach aparatury sejsmologicznej i sejsmoakustycznej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.
Boli od samego patrzenia ile ta tona wegla musi zasponsorowac gorzały