Jubileusz Jastrzębskiej Spółki Węglowej, obrona śląskich kopalń przed rozporządzeniem metanowym, wyniki LW Bogdanka oraz JSW za 2022 r. - m.in. takie tematy poruszamy w najnowszej Górniczej. Nowy numer naszego tygodnika już w piątek 31 marca trafi do rąk Czytelników.
1 kwietnia 1993 r. powołano do życia Jastrzębską Spółkę Węglową. Z okazji jubileuszu 30-lecia przygotowaliśmy specjalny dodatek do Górniczej, w którym przedstawiamy historię JSW, jej kopalnie, koksownie, plany inwestycyjne i wsparcie jakie udziela ta spółka społeczności regionu. W dodatku przeczytają Państwo także rozmowę z Tomaszem Cudnym, prezesem JSW.
W artykule „W obronie kopalń” red. Jacek Madeja informuje o podpisaniu wspólnej deklaracji europarlamentarzystów, związkowców oraz szefów spółek węglowych. Uczestnicy katowickiego spotkania, w tym przede wszystkim europarlamentarzyści - co ważne, z różnych opcji politycznych - zadeklarowali, że podejmą wszelkie działania umożliwiające zmianę zapisów tzw. unijnego rozporządzenia metanowego, które w obecnym kształcie zagraża przyszłości kopalń.
„Zielony Ład nie taki zielony...” to z kolei tytuł relacji red. Macieja Dorosińskiego z konferencji w Brukseli. Polityka Zielonego Ładu forsowana przez Unię Europejską ma swoją ciemną stronę – zauważa autor. To właśnie jej była poświęcona siódma edycja konferencji Silesia 2030, organizowanej przez europosła PiS Grzegorza Tobiszowskiego. Główny wniosek z dyskusji wskazywał, że odnawialne źródła energii i elektromobilność wymagają znacznie większej ilości surowców niż technologie konwencjonalne. Co za tym idzie, wydobycie i rafinacja tych surowców związane są z degradacją środowiska i ogromnymi emisjami gazów cieplarnianych.
Gdyby kiedyś powstał panteon wielkich postaci polskiego górnictwa, to niewątpliwie powinno się tam znaleźć miejsce dla prof. Józefa Dubińskiego obok takich postaci, jak m.in.: Czeczott, Budryk czy Krupiński – to tylko jedno z wielu szczególnych zdań, które padło na scenie Teatru Śląskiego 24 marca w czasie sympozjum poświęconemu życiu i dorobkowi naukowemu Profesora. Ta wybitna postać polskiego górnictwa i nauki w ub.r. postanowiła odejść na zasłużoną emeryturę. Pisze o tym w artykule „Po prostu dobry człowiek” red. Maciej Dorosiński.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.