Jubileusz Jastrzębskiej Spółki Węglowej, obrona śląskich kopalń przed rozporządzeniem metanowym, wyniki LW Bogdanka oraz JSW za 2022 r. - m.in. takie tematy poruszamy w najnowszej Górniczej. Nowy numer naszego tygodnika już w piątek 31 marca trafi do rąk Czytelników.
1 kwietnia 1993 r. powołano do życia Jastrzębską Spółkę Węglową. Z okazji jubileuszu 30-lecia przygotowaliśmy specjalny dodatek do Górniczej, w którym przedstawiamy historię JSW, jej kopalnie, koksownie, plany inwestycyjne i wsparcie jakie udziela ta spółka społeczności regionu. W dodatku przeczytają Państwo także rozmowę z Tomaszem Cudnym, prezesem JSW.
W artykule „W obronie kopalń” red. Jacek Madeja informuje o podpisaniu wspólnej deklaracji europarlamentarzystów, związkowców oraz szefów spółek węglowych. Uczestnicy katowickiego spotkania, w tym przede wszystkim europarlamentarzyści - co ważne, z różnych opcji politycznych - zadeklarowali, że podejmą wszelkie działania umożliwiające zmianę zapisów tzw. unijnego rozporządzenia metanowego, które w obecnym kształcie zagraża przyszłości kopalń.
„Zielony Ład nie taki zielony...” to z kolei tytuł relacji red. Macieja Dorosińskiego z konferencji w Brukseli. Polityka Zielonego Ładu forsowana przez Unię Europejską ma swoją ciemną stronę – zauważa autor. To właśnie jej była poświęcona siódma edycja konferencji Silesia 2030, organizowanej przez europosła PiS Grzegorza Tobiszowskiego. Główny wniosek z dyskusji wskazywał, że odnawialne źródła energii i elektromobilność wymagają znacznie większej ilości surowców niż technologie konwencjonalne. Co za tym idzie, wydobycie i rafinacja tych surowców związane są z degradacją środowiska i ogromnymi emisjami gazów cieplarnianych.
Gdyby kiedyś powstał panteon wielkich postaci polskiego górnictwa, to niewątpliwie powinno się tam znaleźć miejsce dla prof. Józefa Dubińskiego obok takich postaci, jak m.in.: Czeczott, Budryk czy Krupiński – to tylko jedno z wielu szczególnych zdań, które padło na scenie Teatru Śląskiego 24 marca w czasie sympozjum poświęconemu życiu i dorobkowi naukowemu Profesora. Ta wybitna postać polskiego górnictwa i nauki w ub.r. postanowiła odejść na zasłużoną emeryturę. Pisze o tym w artykule „Po prostu dobry człowiek” red. Maciej Dorosiński.
W ruchu Piast rozpoczął pracę nowy system sejsmiczny, jest wyjątkowo precyzyjny - zauważa red. Kajetan Berezowski w artykule „Podsłuchiwanie górotworu”. Przed modernizacją aparatury ARAMIS M/E monitoring sejsmologiczny w bieruńskiej kopalni prowadzony był z wykorzystaniem 16 kanałów z cyfrową transmisją sygnałów. Po modernizacji system został rozbudowany do 32.
W najnowszej Górniczej znajdą Państwo również interesujące rozmowy z europosłanką i byłą premier Beatą Szydło oraz prezesem Polskiej Grupy Górniczej Tomaszem Rogalą.
Łukasz Kubiak, pracownik ruchu Jankowice kopalni ROW, to prawdziwy gwiazdor z życiorysem pełnym przygód. W dziale „Po szychcie” pisze o nim red. Kajetan Berezowski. Kubiak w środowisku zasłynął jako mistrz sportów walki takich jak: taekwon-do ITF, muay thai, kick-boxing, taekwon-do WTF, MMA i ju-jitsu. Jest trenerem i prezesem klubu RCSW Fighter Rybnik. Pojawił się także w 13. edycji telewizyjnego programu „Mam Talent!” jako Benny Odrzutowiec i jego drużyna. Właśnie spełnił swoje kolejne wielkie marzenie, jakim była podróż po Stanach Zjednoczonych szlakiem swego idola, Bruce’a Lee.
Życzymy miłej lektury.
Numery: aktualny i archiwalne Trybuny Górniczej są udostępniane za darmo 30 dni od daty publikacji. W celu dostępu natychmiastowego zachęcamy do zakupu subskrypcji premium: https://nettg.pl/premium
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.