W czechowickiej kopalni Silesia, należącej do spółki Bumech, zastosowanie znalazły nowoczesne, wysokowydajne układy zraszające. Przydają się doskonale do zwalczania zapylenia oraz skutecznego gaszenia iskier powstałych w trakcie urabiania w ścianach i przodkach.
Obecnie wszystkie kombajny chodnikowe oraz ścianowe eksploatowane w kopalni posiadają tego rodzaju układy. Kombajny chodnikowe typu MR-340X-Ex wyposażone są przez producenta w układ zraszania dyszowego Jetrohr. Jest to system zraszania głowicy urabiającej z zabudowanym dodatkowym systemem napowietrzającym – dowiedział się dziennikarz portalu nettg.pl
Kombajny ścianowe typu Eickhoff SL-300 wyposażone zostały z kolei w układ zraszania wewnętrznego, gdzie woda jest doprowadzona na dysze organów urabiających.
W wyrobiskach odstawczych ze ścian i przodków każdy przesyp wyposażony jest w wodny układ zraszający. Nad zbiornikiem wyrównawczym węgla surowego nr 2 na poziomie IV oraz w wyrobiskach odprowadzających powietrze z eksploatowanych ścian wydobywczych zabudowane zostały pierścienie zraszające systemu generowania mgły wodnej w przestrzeni.
W tamach wentylacyjnych, zabudowanych na drodze odstawy urobku z eksploatowanych ścian i przodków, zabudowane zostały z kolei przepusty taśmowe firmy Grunder+Hotten ograniczające zapylenie.
Po ostatniej modernizacji zakładu przeróbczego w 2018 r. oddano do użytkowania przesiewacz METSO MF3673-2, na którym cały urobek kierowany do dalszych procesów przeróbczym w budynku płuczki rozsiewany jest na tzw. mokro, dzięki czemu do minimum ograniczona została możliwość powstawania lotnego pyłu – informują w PG Silesia.
W celu ograniczenia zagrożenia pyłowego na drogach transportowych od szybu wydobywczego zastosowano kilka innych rozwiązań. I tak w budynku kruszarni już od ponad 10 lat doskonale sprawdza się zbiorczy system odpylania przestrzennego z odpylaczem mokrym nad newralgicznymi punktami powstawania pyłu. Dodatkowo w budynku kruszarni zabudowano instalację suchej mgły nad przesypem przenośnika podającego urobek na przesiewacz klasyfikacji przedwstępnej.
Zabudowano również dodatkowe instalacje suchej mgły w budynku kruszarni nad przesypem przenośnika podającego urobek na przesiewacz klasyfikacji przedwstępnej, w budynku płuczki, w rejonie napędu przenośnika podającego urobek w miejsce jego klasyfikacji na mokro oraz w budynku płuczki, w rejonie wylotów ze zbiornika węgla surowego.
Ponadto PG SILESIA stosuje dwa typy suchych urządzeń odpylających firmy CFT dla ograniczenia zapylenia powietrz, przy drążeniu wyrobisk chodnikowych. Filtracja odbywa się za pomocą kompaktowych elementów filtracyjnych montowanych od strony prądu czystego powietrza.
Dzięki automatyzacji i zdalnemu sterowaniu procesów przeróbczych w obiekcie płuczki do minimum skrócono czas ekspozycji pracowników w rejonach możliwego powstawania pyłu. Wykonanie tych inwestycji doprowadziło do obniżenia stężenia pyłów szkodliwych dla zdrowia do wartości dopuszczalnych na wszystkich stanowiskach pracy w Zakładzie Przeróbki Mechanicznej Węgla – informuje PG Silesia.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.