Do 2030 r. Grupa Orlen przeznaczy 3 mld zł na segment badań i rozwoju - przekazał we wtorek na Twitterze prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Zaznaczył, iż należące do koncernu Centrum Badawczo-Rozwojowe w Płocku prowadzi badania nad innowacjami dla nowoczesnej rafinerii i petrochemii.
Do 2030 roku na program B+R w Grupie Orlen przeznaczymy 3 mld złotych - poinformował we wtorek we wpisie na Twitterze prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, odnosząc się do planów koncernu związanych z segmentem badań i rozwoju.
espół naszego Centrum Badawczo-Rozwojowego w Płocku prowadzi badania nad innowacjami dla nowoczesnej rafinerii i petrochemii. W ciągu 3 lat zawarliśmy 85 umów o współpracy z uczelniami i ośrodkami badawczymi - podkreślił prezes PKN Orlen. Wspólnie testujemy m.in. biokomponenty nowych generacji, metody produkcji zielonego wodoru czy technologie zw. z drukiem 3D - dodał Obajtek w tweecie.
Wybudowane przez PKN Orlen Centrum Badawczo-Rozwojowe w Płocku otwarto w maju 2021 r. Inwestycja trwała od kwietnia 2019 r. i kosztowała ok. 184 mln zł. Placówka położona w sąsiedztwie głównego zakładu produkcyjnego koncernu, największego kompleksu rafineryjno-petrochemicznego w Polsce, zajmuje się m.in. optymalizacjami procesów produkcji oraz nowymi technologiami w segmentach petrochemii, rafinerii, a także nisko- i zeroemisyjnej energetyce.
Obecnie najważniejszą częścią Centrum Badawczo-Rozwojowego PKN Orlen jest zaplecze testowe z Halą Odwzorowań i Pilotaży o powierzchni prawie 2 tys. m kw. Otwierając placówkę, koncern podkreślał, że w zakresie innowacyjnych rozwiązań technologicznych współpracuje m.in. z Uniwersytetem Warszawskim, Politechniką Warszawską i Politechniką Gdańską, a także z instytutami Sieci Badawczej Łukasiewicz oraz indywidualnie z wynalazcami.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.