Znany na Śląsku bokser Damian Jonak, były górnik kopalni Makoszowy, wspomaga Dom Pomocy Społecznej Kombatanta w Lublińcu, gdzie przebywają m.in. byli pracownicy górniczej branży. Do symbolicznego „adoptowania babci i dziadka” zachęca też innych.
– Do tej wizyty namówili mnie przyjaciele z firmy Biogeneza, z którymi współpracuję i wspólnie pomagam potrzebującym od wielu lat. Zawieźliśmy seniorom głównie ubrania, ale też przekazałem im część swojej kolekcji kufli z karczm górniczych, bo okazało się, że w DPS Kombatanta w Lublińcu przebywają byli górnicy, którym bardzo się one podobają – opowiada Damian Jonak.
Przypomina, że od zawsze jest członkiem NSZZ Solidarność.
– Słowo „solidarność” ma dla mnie szczególne znaczenie. Na ringu zawsze miałem je wypisane na plecach, ale przede wszystkim mam je w sercu. Kiedy ponad 15 lat temu brałem ślub, żona poprosiła gości, by zamiast kwiatów kupili przybory szkolne. Zawieźliśmy je do domu dziecka. Ta dziecięca radość z prezentów tak we mnie utkwiła, że od tej pory mocno angażuję się we wspieranie potrzebujących, do czego zachęcam też innych – podkreśla.
Damian Jonak z boksem jest związany od ponad 30 lat. Pierwsze treningi rozpoczął w Szombierkach Bytom pod okiem Mariana Łagockiego i Marka Okroskowicza. W lidze zadebiutował w wieku 18 lat w zespole Imexu Jastrzębie, gdzie był prowadzony przez Zbigniewa Kickę i Fiodora Łapina. Dwukrotnie wywalczył tytuł mistrza Polski kadetów i juniorów. Następnie dwa razy został młodzieżowym mistrzem Polski wagi lekkośredniej. Jego największym sukcesem na ringu amatorskim jest zdobycie brązowego medalu Mistrzostw Europy Juniorów w kategorii 67 kg. Większość wygranych walk zakończył przed czasem.
Do swoich sukcesów zalicza też wygraną z meksykańskim bokserem Jose Luisem Cruzem, Anglikiem Maxem Maxwellem, Szkotem Krisem Carlslawem, Walijczykiem Bradleyem Pryce’em oraz z Michaelem Szubowem, którego pokonał w walce o tytuł młodzieżowego mistrza świata federacji WBC.
DPS Kombatanta, w pomoc dla którego angażuje się Damian Jonak, propaguje akcję „Adoptuj babcię i dziadka”. To jeden z największych tego typu ośrodków w województwie śląskim. Przebywa w nim 185 osób w wieku od 36 do 100 lat: chorych somatycznie, często po przebytych udarach, a także seniorów.
– Wśród podopiecznych jest wielu samotnych, dla których bardzo ważne jest wsparcie, nawet to symboliczne. Czasami to po prostu odwiedziny, rozmowa, a czasami kupno skarpetek, rękawiczek, pościeli, drobnych kosmetyków. Odwiedzają nas dzieci ze szkół. Organizują bardzo ciekawe akcje. Ostatnio w Dzień Kobiet nasze panie mogły skorzystać z makijażu czy malowania paznokci. Przy takich okazjach zawiązują się więzi, obie strony są bardzo zadowolone – opowiada Joanna Niedźwiedź, dyrektor DPS Kombatanta.
Ośrodek przy ul. dr. E. Cyrana w Lublińcu, położony w pięknym miejscu, obok lasu, zapewnia podopiecznym usługi pielęgnacyjno-opiekuńcze, terapeutyczne, rehabilitacyjne, socjalne. Aby zapewnić jak najlepszą opiekę, pracownicy DPS-u starają się pozyskiwać pomoc od różnych instytucji, firm i osób prywatnych. Dzięki darom m.in. z banku żywności, okolicznych sklepów, zapewniają podopiecznym odpowiednie wyżywienie.
– Ostatnio otrzymaliśmy m.in. 24 kg pomidorów. Bardzo się ucieszyłam, bo przy obecnych cenach tych warzyw, ich kupno zdecydowanie przekracza nasze możliwości. Częściej wśród darów znajdujemy mięso, owoce, ale też ciasto, z którego nasi podopieczni są bardzo zadowoleni – wylicza Joanna Niedźwiedź.
Zachęca do odwiedzenia ośrodka, zaprzyjaźnienia się z podopiecznymi. Wystarczy zadzwonić, umówić się i po prostu przyjechać.
– Pomaganie sprawia radość nie tylko obdarowywanym, ale przede wszystkim tym, którzy tę pomoc niosą. Serdecznie zachęcam do tego. Satysfakcja murowana. Robię to od wielu lat i rzadko się chwalę. Tym razem jednak chcę zachęcić innych, bo Dom Pomocy Społecznej Kombatanta ma naprawdę ogromne potrzeby, które przy obecnej drożyźnie trudno jest zaspokoić – podkreśla Damian Jonak bokser i były górnik kopalni Makoszowy.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.