Ekstruzja to jedna z metod wykorzystywanych do produkcji różnego rodzaju elementów z tworzyw sztucznych i metali. Za jej pomocą możliwe jest uzyskanie komponentów o różnych kształtach, właściwościach użytkowych i parametrach fizycznych. Ekstruzja, czyli wytłaczanie, polega na wykorzystaniu znacznej siły nacisku w celu kształtowania przedmiotów w ściśle określony sposób. Jest to metoda, która posiada obecnie bardzo szerokie zastosowanie. Przy jej wykorzystaniu powstają m. in. profile z tworzyw sztucznych, uszczelki, rury i wiele innych powszechnie wykorzystywanych komponentów.
Co kryje się pod pojęciem ekstruzji?
Ekstruzja to proces, który możemy najprościej określić jako wytłaczanie. Polega on na obróbce surowców poprzez ich wyciskanie/tłoczenie. W tym celu najczęściej wykorzystywane są różnego rodzaju tworzywa sztuczne w formie granulatu. Na pierwszym etapie tego procesu granulat jest ogrzewany, a w efekcie działania wysokiej temperatury staje się plastyczny i zhomogenizowany. Możliwe jest dodanie do niego dodatkowych substancji, w tym m. in. barwników, włókien zbrojonych i innych, które nadadzą materiałowi pożądanych właściwości fizycznych, użytkowych i wizualnych.
Następnie plastyczne tworzywo w półpłynnej postaci trafia do specjalnej głowicy formującej i jest poprzez nią wytłaczane w sposób ciągły. Przechodzi przez kalibratory, które mają za zadanie nadać mu odpowiedniego, pożądanego kształtu. Kiedy go uzyska, gotowe elementy trafiają do specjalnych wanien wypełnionych wodą, gdzie następuje ich chłodzenie. Producent profili z tworzyw sztucznych realizuje także nanoszenie nadruków, możliwe jest także ich oklejenie folią, malowanie na wybrany kolor, a także wykonanie nawierceń, zgrzewów lub połączenia ze sobą różnych profili – ta ostatnia czynność jest realizowana już w procesie postekstruzji.
Dlaczego ekstruzja jest tak cenioną i chętnie wybieraną metodą?
Ekstruzja pozwala na tworzenie różnego rodzaju elementów z tworzyw sztucznych, w tym m. in. profili, uszczelek, a także rur i wielu innych. Gotowe komponenty są wykorzystywane przez wiele branży – korzystają z nich firmy z branży motoryzacyjnej, transportowej, elektrycznej, budowlanej, a także medycznej. Wszystko to z powodu licznych zalet, jakie posiada ten proces. Każdy producent profili z tworzyw sztucznych potwierdzi, że metoda ekstruzji pozwala na kształtowanie praktycznie dowolnych tworzyw sztucznych, w tym także tych o niskiej plastyczności.
Ponadto, ekstruzja pozwala na uzyskanie elementów o praktycznie dowolnych kształtach, a także na doskonałe odwzorowanie projektu i dostarczenie klientowi komponentów o wysokiej jakości wykonania. Jej zaletą jest także uniwersalność – metoda ta znalazła bowiem zastosowanie w wielu różnych dziedzinach przemysłu i branżach, pozwalając na uzyskanie efektów, które nie były możliwe do zrealizowania wcześniej. W efekcie, z roku na rok rośnie zainteresowanie ekstruzją oraz jej możliwościami, które są szczególnie doceniane we współczesnym świecie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.