W połowie roku Skarb Państwa przejmie Bogdankę. Taka deklaracja padła podczas ubiegłotygodniowego spotkania wicepremiera i ministra aktywów państwowych Jacka Sasina z przedstawicielami związków zawodowych oraz zarządu LW Bogdanka.
Spotkanie Jacka Sasina z delegacją Lubelskiego Węgla Bogdanka miało miejsce 15 marca w Warszawie. W spotkaniu wzięli udział m.in. Kasjan Wyligała, prezes LW Bogdanka, przedstawiciele związków zawodowych oraz Marek Wesoły, sekretarz stanu i pełnomocnik rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego.
Sasin podkreślił, że LW Bogdanka stanie się spółką Skarbu Państwa i będzie funkcjonować jako samodzielny podmiot gospodarczy. Przypomniał, że w czerwcu ubiegłego roku Rada Ministrów podjęła uchwałę o wykupie akcji spółki. Obecnie właścicielem większościowego pakietu akcji spółki jest koncern Enea.
– To jest element transformacji sektora elektroenergetycznego, związanego z wydzieleniem aktywów węglowych, czyli powstania Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego. Prace ws. NABE dobiegają końca, a tym samym trzy najważniejsze spółki energetyczne: Grupa PGE, Grupa Enea, Tauron Polska Energia staną się firmami wolnymi od aktywów węglowych – argumentował Sasin.
– W przypadku Grupy Enea to oznacza nie tylko przeniesienie do NABE elektrowni zasilanych węglem kamiennym, ale też wydzielenie LW Bogdanka – zaznaczył.
Jak wskazał wicepremier, do końca lipca br. mają się zakończyć wszystkie formalności związane z przygotowaniem przejęcia spółki, tak aby po tej dacie możliwy był wykup akcji LW Bogdanka.
Sasin odniósł się również do planów Bogdanki, która chce w przyszłości przekształcić się z kopalni węgla w koncern multisurowcowy. Jak stwierdził, spółka powinna działać w innych obszarach, i to znajdzie się w nowej strategii przygotowywanej przez LW Bogdanka.
Rozmowy dotyczyły również tego, że w związku z wojną w Ukrainie Polska będzie odchodzić od pomysłu, aby paliwem przejściowym pomiędzy węglem a nowymi, odnawialnymi źródłami energii był gaz. Dlatego rola węgla w najbliższych latach, jako paliwa zapewniającego bezpieczeństwo energetyczne, będzie nadal w Polsce bardzo istotna.
– Ta rozważna decyzja Ministerstwa Aktywów Państwowych gwarantuje, że Bogdanka, przedsiębiorstwo strategiczne dla krajowej energetyki, pozostaje na stałe w polskich rękach. Kapitał ma narodowość, a przejęcie udziałów przez Skarb Państwa powoduje, że de facto właścicielem kopalni staje się każda Polka i każdy Polak – mówił Kasjan Wyligała, prezes zarządu LW Bogdanka.
– Przejęcie akcji przez Skarb Państwa da też impuls rozwojowy dla spółki. Nowa strategia ma przynieść wkrótce odpowiedzi na pytania o kierunki rozwoju Bogdanki w najbliższych latach. Myślimy tu o stopniowej transformacji na OZE, a także o eksploatacji innych surowców kopalnych w oparciu o znaczny potencjał i know-how naszej załogi. Zmiany właścicielskie dadzą zatem możliwość większej sterowności i elastyczności w zarządzaniu, aby lepiej przygotować się na wyzwania kolejnych dekad – dodał Wyligała.
Przedstawiciele spółki poinformowali, że nie spodziewają się, aby zmiany właścicielskie mogły wpłynąć w obecnym roku na poziom wydobycia. Tym samym spółka podtrzymuje dotychczasowy plan w wysokości 8,3 mln ton węgla.
LW Bogdanka jest jedyną spółką prowadzącą wydobycie w Lubelskim Zagłębiu Węglowym. Pod koniec 2021 roku udział LW Bogdanka w rynku węgla energetycznego w Polsce wyniósł 23 proc., natomiast udział w dostawach węgla do energetyki zawodowej w Polsce – 29,2 proc.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.