- Podłączanie kolejnych gmin do sieci gazowej to element transformacji energetycznej - oświadczył wicepremier, szef MAP Jacek Sasin w niedzielę, 19 marca, w miejscowości Ostrożne koło Zambrowa (woj. podlaskie), podczas otwarcia połączenia lokalnej sieci gazowej z gazociągiem Polska-Litwa.
Polska Spółka Gazownictwa ukończyła w powiecie zambrowskim budowę gazociągu wysokiego ciśnienia, stanowiącego przyłączenie do systemu przesyłowego łączącego Polskę i Litwę. Inwestycja pozwala zabezpieczyć dostawy gazu do Białegostoku - stolicy województwa podlaskiego, po tym, jak Rosjanie przestali tłoczyć gaz przez Gazociąg Jamalski. Koszt budowy to 21 mln zł.
Wizytując tę inwestycję wicepremier, szef resortu aktywów państwowych Jacek Sasin mówił o jej znaczeniu dla bezpieczeństwa energetycznego. - Rząd PiS od ponad 7 lat buduje bezpieczeństwo energetyczne Polski, to bezpieczeństwo opiera się przede wszystkim na własnych inwestycjach, które umożliwiają pozyskanie na polski rynek odpowiedniej ilości surowców energetycznych i uniezależnienie się od dostaw z kierunku rosyjskiego - podkreślił.
- Jeszcze w 2015 r. Polska importowała prawie 100 proc. gazu z Rosji i prawie 100 proc. ropy naftowej z Rosji. Byliśmy krajem prawie całkowicie uzależnionym od dostaw surowców energetycznych ze Wschodu, a tym samym byliśmy krajem wystawionym na niebezpieczeństwo szantażu ze strony reżimu Władimira Putina. Szantażu, który wielokrotnie wisiał nad naszymi głowami, a który sprowadzał się do takiego kolokwializmu, czy Rosjanie zakręcą kurek z gazem, czy nie. Czy będziemy mieli ciepło w naszych domach, czy będziemy musieli marznąć, czy nasz przemysł będzie mógł działać, czy zabraknie mu energii do prowadzenia działalności - powiedział Sasin.
- Dzisiaj właściwie całość surowców energetycznych do Polski trafia z innych kierunków. Jeśli chodzi o kierunek rosyjski, to jest całe zero. Nie ma ani jednego metra sześć. gazu z Rosji, ani jednego litra ropy naftowej, ani jednej tony rosyjskiego węgla. Polska zrzuciła z siebie to jarzmo, które przez kilka dziesięcioleci stanowiło źródło niebezpieczeństwa, stanowiło zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa energetycznego i bezpieczeństwa rozumianego również szeroko - dodał.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.