PKN Orlen planuje uruchomić do 2025 r. Pracownię Wodorową w Centrum Badawczo-Rozwojowym w Płocku (Mazowieckie). Ma się tam znaleźć m.in. stanowisko do testowania ogniw paliwowych. Koncern ogłosił zapytanie ofertowe na jego dostawę. Odpowiedzi można składać do 22 marca.
Do 2025 r. PKN Orlen zamierza uruchomić Pracownię Wodorową w Centrum Badawczo-Rozwojowym w Płocku - oznajmił koncern w opublikowanej dokumentacji postępowania Stanowisko przeznaczone do testowania ogniw paliwowych typu z membraną do wymiany protonów PEM - Proton Exchange Membrane.
Jak wyjaśnił PKN Orlen, w Pracowni Wodorowej prowadzone będą prace i projekty badawczo-rozwojowe w obszarach logistyki całego łańcucha dostaw i zastosowania wodoru jako paliwa do transportu, a w przyszłości również dotyczące technologii produkcji. Koncern podał, że jednym z elementów wyposażania Pracowni Wodorowej ma być stanowisko testowania ogniw paliwowych, którego dotyczy ogłoszone zapytanie ofertowe.
PKN Orlen zaznaczył w opublikowanej dokumentacji, że przedmiotem postępowania jest dostawa, instalacja, uruchomienie oraz dwukrotne szkolenie z obsługi urządzenia: stanowiska przeznaczonego do testowania ogniw paliwowych typu z membraną do wymiany protonów PEM - Proton Exchange Membrane o mocy do 0,5 kW - pojedyncze ogniwo paliwowe.
Stanowisko ma umożliwić badanie ogniw pochodzących od różnych dostawców. Koncern uściślił, że chodzi o badanie wpływu jakości paliwa wodorowego na charakterystykę pracy ogniwa paliwowego, w tym sprawność, procesy zanieczyszczenia i samooczyszczania się. Założeniem jest, jak wskazano w zapytaniu ofertowym, odpowiednie zaprogramowanie systemu tak, aby w sposób jak najbardziej zautomatyzowany i bezpieczny umożliwiał przeprowadzanie testów przy zróżnicowanych warunkach pracy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.