Jak poinformowali w piątek, 3 marca, przedstawiciele LW Bogdanka, z sukcesem w mijającym tygodniu rozpoczęła się eksploatacja w nowej, wysokowydajnej ścianie kombajnowej. Ściana znajduje się w polu Stefanów.
– Aby bezpiecznie utrzymać założony plan wydobycia na 2023 rok, tj. 8,3 mln ton węgla handlowego, kopalnia pracuje według harmonogramu opartego o elastyczny miks 3-4 ścian eksploatacyjnych. Nasza strategia, opierająca się o większą ilość ścian niż dwie, zakłada równoważenie ryzyka geologicznego i jest korzystniejsza biznesowo dla Spółki. Oprócz nowej ściany w polu Stefanów, kopalnia prowadzi w tej chwili w pełni efektywną eksploatację ścian w polu Bogdanka i Nadrybie – powiedział Kasjan Wyligała, prezes zarządu LW Bogdanka.
Ściana 2/VI/389 charakteryzuje się miąższością węgla ok. 2,2 m, długością 296 m i wybiegiem 1211 m. Jej zbrojenie ukończono już 24 lutego br. – wcześniej, niż planowano. Jak wskazują przedstawiciele spółki, to sukces pracowników kopalni, których zadaniem było przetransportowanie całego wyposażenia kompleksu ścianowego z innego rejonu kopalni oddalonego o około 5 km, wyrobiskami o bardzo dużym nachyleniu.
– Próbna faza rozruchu nowej ściany 2/VI/389 na polu Stefanów okazała się bardzo pozytywna. Obecnie ze względu na wprowadzenie pięciozmianowego systemu pracy, ściana będzie mogła prowadzić eksploatację z maksymalnym wykorzystaniem czasu dostępności maszyn i urządzeń kompleksu ścianowego. Pozwoli to osiągać postępy dobowe rzędu kilkunastu metrów bieżących – dodał Adam Partyka, z-ca prezesa zarządu ds. pracowniczych i społecznych LW Bogdanka.
Przypomnijmy, że przez cały czas nie wiadomo, jaka będzie przyszłość ściany 3/VII/385, która tuż po uruchomieniu we wrześniu minionego roku uległa zaciśnięciu (wystąpił niespodziewany wzrost ciśnienia eksploatacyjnego). Ściana ponownie została uruchomiona na początku lutego br. w reżimie rozruchu próbnego, ale w połowie miesiąca z powodu wypływu wody podjęto decyzję o wstrzymaniu dalszej eksploatacji.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.