Grupa ratowników górniczych, którzy nieśli w ostatnich tygodniach pomoc ogarniętej trzęsieniem ziemi Turcji, we wtorek (7 marca) została przywitana w Sejmie gromkimi brawami oraz okrzykami "Dziękujemy" przez polityków zasiadających na sali.
– Zostaliśmy zaproszeni na spotkanie z Elżbietą Witek, marszałek Sejmu, w ramach podziękowań za naszą postawę i niesienie pomocy ofiarom trzęsienia ziemi. Spotkaliśmy się także z nowym wiceministrem aktywów państwowych Markiem Wesołym, w którego gestii leży transformacja spółek energetycznych i górnictwa węglowego. Wzięliśmy udział w obradach sejmowej komisji energii – mówi Łukasz Jarawka, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Ratowników Górniczych w Polsce.
– Ogromny szacunek dla was, tym bardziej że wyjazd do Turcji był waszą osobistą inicjatywą, która z pewnością nie była łatwa – podkreśliła marszałek Elżbieta Witek.
Zapewniła, że jest to dla niej spotkanie szczególne, ponieważ doskonale zna specyfikę tej pracy oraz wielu ludzi, którzy ją wykonują.
– Jestem z Dolnego Śląska, z Zagłębia Miedziowego, więc poznałam środowisko górnicze, a także ratowników. Wiem jak specjalne predyspozycje trzeba posiadać, aby wykonywać tę pracę. Nie każdy może to robić – podkreśliła.
W trakcie spotkania ratownicy opowiedzieli o wyjątkowych uwarunkowaniach, których doświadczyli w Turcji, a także opisali priorytety swojej pracy i sposoby radzenia sobie z presją. Zapewnili również, że chcą kontynuować szkolenia, aby jak najlepiej nieść pomoc potrzebującym.
W rozmowach uczestniczyli ratownicy z KWK Mysłowice-Wesoła. Obecni byli również Leszek Modzelewski, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Ratowników Górniczych w Polsce i Łukasz Jarawka oraz Andrzej Kempny, członek Zarządu ZZRG w Polsce przy KWK Piast Ziemowit.
Samolot z ratownikami górniczymi wyleciał do Turcji 8 lutego. Na pokładzie znalazło się 11 ratowników z kopalni Mysłowice-Wesoła oraz 2 ratowników medycznych ze Zintegrowanej Służby Ratowniczej. Inicjatywa wyszła od samych ratowników, którzy zorganizowali się w ciągu 12 godzin. Wraz ze strażakami i medykami z grupy HUSAR działali w tureckiej Besni.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.