Ponad 32 mln ton rudy, miedzi, srebra i innych pierwiastków wydobyto z zakładów górniczych należących do KGHM w 2022 r. Na bazie tego urobku na powierzchnię trafiło m.in. 442 700 ton miedzi, 1533 ton srebra i 229 tys. ton soli kamiennej – poinformował koncern podczas tegorocznej XXXII Szkoły Eksploatacji Podziemnej w Krakowie.
Obecnie KGHM posiada w kraju koncesje pozwalającą eksploatować w sześciu obszarach górniczych rudy miedzi i jednym obszarze górniczym soli kamiennej. Łączna długość wyrobisk aktywnych wynosi ok. 2000 km, a liczba maszyn, na których oparta jest technologia górnicza to 1243 sztuki.
W ub.r. w KGHM zużyto ok.19,2 tony materiału wybuchowego.
Plan produkcji kopalń KGHM Polska Miedź na 2023 r. zakłada wydobycie miedzi w urobku na poziomie zbliżonym do wielkości z ub.r. W zakresie srebra przewidywany jest wzrost produkcji w konsekwencji wykorzystania pełnych zdolności przerobowych przy niższej zawartości tego pierwiastka w urobku. W górę pójdzie jednostkowy koszt produkcji miedzi elektrolitycznej ze wsadów własnych, głównie z tytułu wzrostu cen materiałów technologicznych, czynników energetycznych i paliw oraz stawek usług obcych przy zachowaniu zakresu rzeczowego kosztów.
Z przedstawionych danych wynika, że od 1996 r. liczba wypadków w zakładach KGHM spadła o 80 proc. W ub.r. w porównaniu z 2022 r. o 4,28 proc. W 2022 r. zanotowano 109 wypadków przy pracy. Dalszemu polepszaniu poziomu bezpieczeństwa służyć mają realizowane od lat programy: Think About Consequences oraz Programu niwelującego najczęstsze zagrożenia w bezpieczeństwie pracy poprzez wykorzystanie innowacyjnych technologii, zgodnie ze Strategią biznesową KGHM Polska Miedź na lata 2019-2023.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.