Pod znakiem remontów przebiega tegoroczna okrągła rocznica oddania do użytku przedwojennej Magistrali Węglowej. PKP Polskie Linie Kolejowe nie przewidują obecnie żadnych specjalnych wydarzeń z tej okazji.
- Na ten moment nie są przewidziane oficjalne uroczystości organizowane przez PKP PLK - potwierdza Magdalena Janus z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe SA.
Magistrala Węglowa została oddana do użytku w 1933 r. To historycznie rzecz ujmując trasa Herby Nowe - Kłobuck - Kościerzyna - Gdynia. We współczesnej kolejowej nomenklaturze to część linii kolejowej nr 131 Chorzów Batory - Tczew oraz linia kolejowa nr 201 Nowa Wieś Wielka - Gdynia Port. Twórcom magistrali zależało, aby górnośląski węgiel mógł być sprawnie transportowany do polskiego portu morskiego w Gdyni i wysyłany w świat. Obecnie pod tym względem jest zupełnie inaczej.
- Przewozy węgla odbywają się w obydwu kierunkach po linii nr 131 - potwierdza Magdalena Janus z PKP PLK.
Przewozy pasażerskie na linii 131 odbywają się już nie na całej jej długości. Pociągi spotkać można na odcinku Tarnowskie Góry - Herby Nowe oraz na północ od stacji Ponętów. Środkowy odcinek magistrali przebiegający przez północną część województwa śląskiego, województwo łódzkie i fragment Wielkopolski pozbawiony jest od lat stałych przewozów pasażerskich.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.