„Jeszcze roczek, jeszcze dwa, Górnik zagra w klasie A” - taką rymowankę powtarzali przed laty kibice, gdy drużynie z Zabrza niezbyt dobrze szło w piłkarskiej ekstraklasie. Tymczasem i dzisiaj nie brakuje w rozgrywkach niższych klas drużyn sportowych, noszących nazwę Górnik. Kluby takie istnieją w miejscowościach, które mało komu kojarzą się z przemysłem wydobywczym.
Derby Górnika ze Śląskiem w klasie A? Proszę bardzo i to do wyboru! Wystarczy pojechać na mecz klasy A, grupy Opole VI, gdzie w terminarzu bez trudu znajdziemy mecz Śląsk Reńska Wieś - Górnik Babice. Jeśli nam taki zestaw nie odpowiada, to możliwe są tam inne derby: Śląsk Reńska Wieś - Górnik Januszkowice, bowiem w tej klasie A występują aż dwie górnicze z nazwy drużyny piłkarskie. Ich najbardziej utytułowanym w przeszłości rywalem pozostaje Włókniarz Kietrz, który ongiś, w sezonie 1999/2000, zajął 5. miejsce w II lidze.
W klasie A w grupie Tarnów I występuje drużyna Górnik Siedlec. Po jesiennej rundzie zajmuje 11 miejsce na 14 sklasyfikowanych zespołów. W tym przypadku mamy do czynienia z zespołem pochodzącym z miejscowości o tradycjach górnictwa solnego. Chodzi o głębinową kopalnię solanki Siedlec-Moszczenica, uruchomioną w listopadzie 1988 r. Eksploatacja była tam prowadzona metodą ługowania podziemnych komór. Wydobyto jednak tylko pół procenta złoża i kopalnię przeznaczono do likwidacji.
Miastem o górniczych tradycjach jest Łęczyca, a świadectwem kopalnianej przeszłości pozostaje klub Górnik Łęczyca. Klub był założony w 1956 r. W jego herbie widnieją górnicze barwy zielono-czarne i na tym tle młotek i pyrlik. Ponieważ jesienią 2021 r. klub wycofał się z rozgrywek klasy okręgowej, to teraz w sezonie 2022/2023 występuje w klasie B, w grupie Łódź II. Jego rywalami są m.in. Kanarki Małachowice, Orzeł Wróblew czy Sokół Skromnica.
Klasa A, grupa: Krosno I, ma w sezonie 2022/2023 jedną drużynę o górniczym rodowodzie. Mowa o klubie sportowym Górnik Strachocina, którego drużyna po rundzie jesiennej zajmuje 9. miejsce na 14 możliwych z dorobkiem 6 zwycięstw, 1 remisu i 6 porażek.
Strachocina pod względem górniczym znana jest za sprawą kopalni gazu ziemnego „Strachocina”, przekształconej w podziemny magazyn gazu, użytkowany przez PKN Orlen.
Jubileusz siedemdziesięciolecia istnienia obchodzić będzie w tym roku Górniczy Klub Sportowy Górnik Węgliniec. Klub założony został 23 marca 1953 r., a w ramach świętowania jubileuszu zaplanowany został na 24 czerwca 2023 r. mecz towarzyski Górnik Węgliniec - ŁKS Łódź. Postacią łączącą oba kluby był zmarły w 2019 r. piłkarz Marian Galant, który rozpoczynał grę w Górniku, by największe sukcesy osiągnąć, grając w I lidze w ŁKS 1975-1982.
Obecnie, w sezonie 2022/2023 Górnik Węgliniec rozgrywa swe mecze w klasie okręgowej, w grupie Jelenia Góra, gdzie po rundzie jesiennej zajmuje 5. miejsce na 16 drużyn. Przeciwnikami drużyny z Węglińca na tym szczeblu rozgrywek są m.in. Cosmos Radzimów, Lotnik Jeżów Sudecki czy Victoria Ruszów.
Klub korzysta z pomocy kliku sponsorów, którymi są m.in. Urząd Gminy i Miasta w Węglińcu czy też miejscowa stacja kontroli pojazdów. Węgliniec z węglem dzisiaj ma niewiele wspólnego, jednak jeszcze w XX w. w pobliżu miasta funkcjonowały kopalnie węgla brunatnego.
Podobnie wspomnienia po przemyśle wydobywczym pozostały w Złotoryi. O dawnym górnictwie przypomina jeszcze klub sportowy Górnik Złotoryja. Jego piłkarze występują w rozgrywkach IV ligi, grupy dolnośląskiej-zachód. Po rundzie jesiennej Górnik Złotoryja uplasował się na 6. miejscu w tabeli na 16 drużyn, wyprzedzając m.in. takich rywali, jak: Odra Ścinawa, Granit Roztoka czy Kuźnia Jawor.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.