Rafako i Gaz-System w ramach mediacji przed Sądem Polubownym przy Prokuratorii Generalnej RP zawarły ugodę dotyczącą budowy gazociągu na odcinku Goleniów-Płoty i projektu Tłocznia Kędzierzyn-Koźle - przekazało Rafako. W ramach ugody strony m.in. zrzekają się wszelkich roszczeń wobec siebie - dodano.
Jak poinformował we wtorkowym komunikacie giełdowym zarząd Rafako, w ramach mediacji przed Sądem Polubownym przy Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej doszło we wtorek do zawarcia ugody pomiędzy: Rafako SA z siedzibą w Raciborzu, PBG SA w restrukturyzacji w likwidacji z siedzibą w Wysogotowie oraz Operatorem Gazociągów Przesyłowych Gaz-System SA z siedzibą w Warszawie.
Ugoda dotyczy zawartej pomiędzy Rafako jako wykonawcą i Gaz-Systemem jako zamawiającym umowy w przedmiocie projektu Goleniów-Płoty (Umowa Goleniów-Płoty) i zawartej pomiędzy konsorcjum w składzie Rafako i PBG Oil and Gas (...) jako wykonawcą oraz Gaz-System jako zamawiającym umowy w przedmiocie projektu Tłocznia Kędzierzyn-Koźle (Umowa Kędzierzyn).
Postanowienia ugody dotyczą m.in. zrzeczenia się przez strony ugody wobec siebie, wszelkich roszczeń związanych z Umową Goleniów-Płoty i Umową Kędzierzyn oraz inwestycjami realizowanymi na podstawie tych umów, z wyjątkiem roszczeń wskazanych w ugodzie, które nie wpływają istotnie na prawa i obowiązki stron ugody.
Ponadto uzgodniono, że realizacja Umowy Goleniów-Płoty oraz Umowy Kędzierzyn zakończyły się z 15 grudnia 2020 r.; potwierdzono, że wykonawca z Umowy Goleniów-Płoty i wykonawca z Umowy Kędzierzyn byli uprawnieni do otrzymania dotychczas zapłaconego przez Gaz-System wynagrodzenia z tych umów; Gaz-System był uprawniony do otrzymania i zaliczenia na poczet swoich wierzytelności odpowiednich kwot. Uzgodniono także sporne części wynagrodzeń.
Rafako poinformowało, że ugoda, zgodnie z jej treścią, wejdzie w życie pod warunkiem uprawomocnienia się postanowienia właściwego sądu powszechnego w przedmiocie zatwierdzenia ugody.
Jak podał na swojej stronie Gaz-System, wykonawcą robót budowlanych na odcinku Goleniów-Płoty w latach 2018-2020 była spółka Rafako. W grudniu 2020 r. zamawiający dokonał odstąpienia od umowy z Rafako z przyczyn w całości leżących po stronie wykonawcy. Gaz-System naliczył łącznie 54,4 mln zł kar umownych. Wznowienie prac z nowymi wykonawcami nastąpiło z początkiem maja 2021 r.
Gaz-System jest spółką strategiczną dla polskiej gospodarki. Odpowiada za przesył gazu ziemnego, zarządza najważniejszymi gazociągami w Polsce oraz jest właścicielem Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu.
Rafako to polska spółka dostarczająca specjalistyczne rozwiązania dla sektora energetycznego, ciepłownictwa oraz branży ropy i gazu w kraju i za granicą.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.