- Suwerenność energetyczna jest obliczem wolnej Polski – podkreślił w trakcie swego wystąpienia podczas tegorocznej Szkoły Eksploatacji Podziemnej w Krakowie Piotr Pyzik, podsekretarz stanu w resorcie aktywów państwowych, pełnomocnik rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego.
- W obliczu brutalnej napaści Rosji na Ukrainę i tego bestialstwa, które tam się dzieje, widzimy, że suwerenność energetyczna Polski to podstawa bezpieczeństwa naszego kraju! To możliwość rozwoju całych pokoleń Polaków! To warunek sinus qua non zachowania naszej tożsamości narodowej! – dodał.
Przywołując słowa premiera Mateusza Morawieckiego wypowiedziane 27 września ub.r. podczas uroczystości otwarcia gazociągu Baltic Pipe, przypomniał, że kończy się era rosyjskiej dominacji w sferze gazu.
- W mojej ocenie również i w sferze węgla. Era, która była znaczona szantażem, groźbami i wymuszeniami – zaakcentował w dalszej części swego wystąpienia.
- Nadszedł czas – jak podkreślił - by szukać nowych rozwiązań umożliwiających rozwój posiadanych mocy wytwórczych opartych na polskim węglu, jednocześnie rozwijając tzw. energetykę obywatelską, opartą na rozwoju odnawialnych źródeł energii stanowiących istotę energetyki rozproszonej.
- Kluczowe czynniki zagrożenia dla polskiego bezpieczeństwa energetycznego zidentyfikowane są na rynkach surowcowych poza naszymi granicami i odzwierciedlają się w dynamicznie narastających cenach węgla kamiennego, gazu ziemnego i ropy naftowej, jak też ograniczonej podaży tych surowców na rynkach. Agresja Rosji na Ukrainę zdestabilizowała rynki surowcowe, przerwała łańcuchy dostaw, zaburzyła międzynarodowe przepływy finansowe, wprowadzając wysoki stopień niepewności i brak gwarancji dostaw – mówił dalej Piotr Pyzik.
- Jako pełnomocnik rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego od ponad roku jestem bardzo blisko środowiska naukowego, staram się was poznawać i szukać płaszczyzny porozumienia w celu racjonalizacji nieuniknionej transformacji sektora wydobywczego. Stąd pomysł realizacji przez Ministerstwo Aktywów Państwowych wspólnie z Instytutem Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk oraz Instytutem KOMAG projektu Dynamicznego zarządzania zapotrzebowaniem, produkcją, gospodarką zasobami i logistyką dystrybucji węgla kamiennego w gospodarce realizującej miks energetyczny – jesteśmy właśnie świeżo po panelu ekspertów w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju – wyjaśniał.
Podkreślił również, że kluczowe czynniki zagrożenia dla polskiego bezpieczeństwa energetycznego zidentyfikowane są na rynkach surowcowych poza naszymi granicami i odzwierciedlają się w dynamicznie narastających cenach węgla kamiennego, gazu ziemnego i ropy naftowej, jak też ograniczonej podaży tych surowców na rynkach.
- Agresja Rosji na Ukrainę zdestabilizowała rynki surowcowe, przerwała łańcuchy dostaw, zaburzyła międzynarodowe przepływy finansowe, wprowadzając wysoki stopień niepewności i brak gwarancji dostaw – wskazał w swym wystąpieniu podczas SEP Piotr Pyzik.
- Jestem zwolennikiem i inicjatorem przygotowania systemu zagospodarowania terenów pogórniczych w kierunku wdrożenia synergicznych względem siebie zróżnicowanych technologii magazynowania energii z zeroemisyjnych źródeł energii i działań na rzecz szerszego ich wykorzystania do celów związanych z rozwojem OZE. Stąd pomysł realizacji przez Ministerstwo Aktywów Państwowych wspólnie z ITG KOMAG, Spółką Restrukturyzacji Kopalń i Instytutem Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk projektu budowy Systemowych magazynów energii na terenach pogórniczych jako elementu realizacji polityki energetycznej kraju. W zeszłym tygodniu mieliśmy panel ekspertów z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oceniających projekt – podsumował Piotr Pyzik.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.