Komisja Europejska uważa, że emisje metanu przybliżają nas do katastrofy klimatycznej. Proponuje więc drakońskie przepisy, które, jeśli wejdą w życie, wymuszą zamknięcie wszystkich kopalń węgla kamiennego w Polsce.
Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej w sprawie ograniczania emisji metanu w sektorze energetycznym ma być odpowiedzią na zobowiązania UE do realizacji zasadniczego celu, jakim jest osiągnięcie neutralności klimatycznej całej unijnej gospodarki do 2050 r. Cel ten określony został w Europejskim Zielonym Ładzie, a także w przyjętej przez Komisję Europejską w październiku 2020 r. unijnej „strategii metanowej”.
Projekt zakłada wprowadzenie obowiązku wykonywania dokładnych pomiarów, sprawozdawczości i weryfikacji w zakresie emisji metanu w sektorze energetycznym w Unii Europejskiej, jak również ograniczenia tych emisji, poprzez wykrywanie wycieków, nieszczelności, przeglądy naprawcze oraz ograniczenie dotyczące odpowietrzania i spalania na pochodniach. Wszystko po to, żeby do 2030 r. emisja metanu z sektora energetycznego uległa zmniejszeniu o ok. 30 proc. w porównaniu z 2020 r. Bo tylko w taki sposób – zdaniem unijnych ekspertów – uda się osiągnąć pożądany poziom redukcji emisji gazów cieplarnianych.
Już przed rokiem nad projektem Komisji Europejskiej debatowali przedstawiciele zespołu, w którego skład weszli eksperci z Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego, Jastrzębskiej Spółki Węglowej, Lubelskiego Węgla Bogdanka, Polskiej Grupy Górniczej, Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa oraz Wyższego Urzędu Górniczego. Projekt rozporządzenia poddano krytyce, zwłaszcza za zawarte w nim rygorystyczne kryteria. Od 1 stycznia 2027 r. „uwalnianie metanu do atmosfery z szybów wentylacyjnych w kopalniach węgla, innych niż kopalnie węgla koksowego, emitujących ponad 0,5 t metanu na kilotonę wydobytego węgla” zostałoby bowiem zakazane.
– Takie przepisy w najgorszym scenariuszu mogą skutkować wręcz likwidacją górnictwa węgla kamiennego w Polsce – zwraca uwagę Dariusz Katan, zastępca dyrektora Departamentu Górnictwa WUG.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.