Większą liczbę prób cyberataków odczuła w 2022 r. co trzecia polska firma, co jest najwyższym wynikiem od pięciu lat - wskazała w raporcie firma doradcza KPMG w Polsce. Na większą aktywność cyberprzestępców w związku trwającą wojną w Ukrainie wskazało 20 proc. badanych.
Według raportu Barometr cyberbezpieczeństwa KPMG w Polsce, 57 proc. firm nie przegląda regularnie logów bezpieczeństwa. Najpopularniejszym podejściem w reakcji na cyberataki stosowanym przez firmy w Polsce jest opracowanie ogólnofirmowych procedur reagowania na wypadek ich wystąpienia, które przygotowano w 73 proc. badanych organizacji - wskazano w opublikowanym w środę raporcie. Dodano, że 24 proc. firm ma wykupioną polisę ubezpieczeniową od skutków cyberataku.
Jak przekazano, w 2022 r. 33 proc. badanych firm zauważyło wzrost intensywności prób cyberataków, a 58 proc. - odnotowało incydenty polegające na naruszeniu bezpieczeństwa.
- Oznacza to, że ubiegły rok mógł być bezpieczniejszy pod względem prób cyberataków w porównaniu do 2021 r. - wskazano. Jednocześnie w przypadku co trzeciej badanej firmy wzrosła intensywność prób naruszeń bezpieczeństwa, co jest najwyższym wynikiem od pięciu lat.
W ubiegłym roku 12 proc. firm przyznało, że zanotowało 30 i więcej incydentów bezpieczeństwa, co świadczy o wzroście aktywności cyberprzestępców. Dodano, że 1/5 ankietowanych organizacji odnotowała w 2022 r. wzmożoną aktywność cyberprzestępców w związku trwającą wojną w Ukrainie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.