Już mniej niż dwa tygodnie dzieli nas od rozpoczęcia obrad XXXII Szkoły Eksploatacji Podziemnej. Przez trzy dni na przełomie lutego i marca Kraków będzie główną areną debaty o górnictwie, a dokładnie jego stanie obecnym i przyszłości, w którą wpisane są nowoczesne technologie. Ich zastosowanie niesie ze sobą ryzyka i o nich eksperci także będą mówić w czasie obrad.
Szkoła rozpocznie się 27 lutego sesją plenarną pt.: „Nowe oblicze energetyki w świetle transformacji górnictwa”. Ta część obrad potrwa od godz. 10.00 do 13.00. Po przerwie natomiast rozpoczną się już sesje tematyczne. W tym roku będą to: „Nowe techniki i technologie w podziemnej eksploatacji złóż”, „Sesja im. prof. Walerego Goetla: Środowiskowe problemy funkcjonowania i likwidacji kopalń”, „Geomatyka górnicza”, „Nowe oblicze energetyki - magazyny energii”, „Górnictwo OK - branża zrównoważonego rozwoju (ekonomia, środowisko, ludzie)”, „Transformacja cyfrowa i AI w przemyśle”, „Dobre praktyki w zapewnieniu stateczności wyrobisk korytarzowych”.
Drugiego dnia SEP obrady rozpoczną się o godz. 9.30. W programie znalazły się następujące sesje: „Metan z kopalń węgla w Polsce – stan obecny i spodziewane konsekwencje wprowadzenia proponowanej regulacji unijnej w tym zakresie”, „Transformacja energetyczna regionów górniczych”, „Monitoring, łączność i zasilanie w podziemnych zakładach górniczych”, „Drogi zmian w mechanizacji procesów produkcyjnych w kopalniach podziemnych”, „Wyzwania techniczne rosnącej skali zagrożeń naturalnych”, „Geomatyka górnicza”, „Budownictwo szybowe”.
W sumie w tym roku odbędzie się 14 sesji tematycznych. Nowością będą sesja szkoleniowa dotycząca cyberbezpieczeństwa sektora wydobywczo-energetycznego wraz z warsztatem „Cyberpoligon”, a także „Wykłady mistrzów”.
Drugi dzień to również - zgodnie z tradycją – czas gali konkursowej i raportów branżowych. Na te okoliczności obrady Szkoły przeniosą się do Teatru im. Juliusza Słowackiego. To tam m.in. poznamy najbezpieczniejsze kopalnie. W tym roku w czasie gali pojawią się dwa nowe elementy. Pierwszym z nich będzie raport branżowy na temat stanu bezpieczeństwa w przemyśle przygotowany przez Politechnikę Śląską i firmę Microsoft, a drugim ogłoszenie wyników warsztatu „Cyberpoligon”, w którym udział wezmą inżynierowie odpowiedzialni za cyberbezpieczeństwo w firmach sektora wydobywczo-energetycznego. To oni w specjalnie dostosowanej sali będą mieli możliwość „walki” w zakresie wykrywania i reagowania na zagrożenia w realistycznym środowisku chmurowym.
Ponadto, jak co roku, Szkole będzie towarzyszyć Turniej Wiedzy Górniczej, czyli rywalizacja studentów wyższych uczelni kształcących przyszłe kadry dla górnictwa: Akademii Górniczo-Hutniczej, Politechniki Śląskiej i Politechniki Wrocławskiej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.