- Rozmawiamy z KE o funduszach na inwestycje w energetykę jądrową. UE nie przewiduje możliwości finansowania takich inwestycji w programach operacyjnych. To jest coś, o co walczymy, nie tylko my, ale także inne państwa - powiedziała szefowa resortu klimatu Anna Moskwa.
Szefowa resortu klimatu i środowiska Anna Moskwa stwierdziła, że o ile unijna zielona taksonomia przewiduje możliwości finansowania energetyki jądrowej, o tyle w poszczególnych programach operacyjnych nie przewidziano takiej możliwości, ani dla dużego, ani tego średniego, czy małego atomu. - To jest coś, o co walczymy w tej perspektywie finansowej. Nie tylko my, wszystkie państwa, które są zainteresowane atomem. Tutaj mamy silną koalicję, bo i nasi południowi partnerzy o to walczą i od niedawna nasi północni partnerzy - Szwedzi, są po naszej stronie, więc jakaś nadzieja jest - powiedziała Moskwa.
Taksonomia to Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, które jest systemem klasyfikacji, ustanawiającym listę zrównoważonych środowiskowo działań gospodarczych.
Minister podkreśliła, że bardzo ważnym zadaniem jest, by z nowej perspektywy finansowej UE na lata 2021-2027 móc finansować inwestycje w energetykę jądrową. Moskwa wskazała, że nowa perspektywa przewiduje dla Polski środki na energetykę w wysokości 46 mld zł plus środki z funduszy regionalnych.
- Chcielibyśmy, żeby przynajmniej wybrany komponent, wybrane prace, czy części projektowania (dot. energetyki jądrowej - PAP) mogły takie finasowanie znaleźć - podkreśliła Moskwa.
Poinformowała również, że resort zabiega też o uproszczenia w procedurach decyzyjnych szczególnie dla małego i średniego atomu. - Na dzisiaj podlega on tym samym procedurom, co duży atom i duże inwestycje. To jest nasze pierwsze wyzwanie, z którym się mierzymy, bo w Unii Europejskiej poza gorącymi zwolennikami, są też przeciwnicy energii jądrowej - zaznaczyła minister.
Anna Moskwa wskazała, że drugim wyzwaniem jest przygotowanie modelu finansowania dla dużej energetyki jądrowej.
- Nad tym modelem pracujemy. Mamy pełną analizę modeli światowych i korzyści z każdego z tych modeli dla polskiego systemu. Teraz przygotowujemy taki polski miks, który byłby naszym polskim modelem - stwierdziła Moskwa. Zaznaczyła, że na pewno rząd nie zdecyduje się na jeden rodzaj finansowania.
- Finansowanie ze strony państwa, w tym gwarancje Skarbu Państwa, to jest to, co wspólnie z Ministerstwem Finansów teraz przygotowujemy - plan zaangażowania państwa na poszczególne lata - poinformowała Moskwa, dodając, że w tym roku zatwierdzono dokapitalizowanie spółki, która zgodnie z Programem Polskiej Energetyki Jądrowej ma realizować inwestycje w energetykę jądrową. Przekazała, że dokapitalizowanie na 2024 r. i na kolejne lata jest obecnie przygotowywane.
Dodała, że uzupełnieniem państwowego finansowania dla dużej energetyki jądrowej ma być również finansowanie pozyskane od podmiotów zewnętrznych. - Priorytetem jest, żeby elektrownia została w rękach polskich, w co najmniej 50 proc., a naszym celem jest jak najdłużej zachować to 100 proc. - zaznaczyła szefowa MKiŚ.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.