Rozliczając PIT, mamy możliwość wesprzeć organizacje pożytku publicznego. Do tej pory mogliśmy na ten cel przekazać 1 proc. W tym roku to się jednak zmieniło. Teraz możemy odpisać 1,5 proc. tego, co jesteśmy należni fiskusowi. Jedną z organizacji, którą możemy wesprzeć w ten sposób, jest Fundacja Rodzin Górniczych, która w ub.r. świętowała jubileusz 25-lecia działalności.
Przez ten czas rozdysponowała na różne formy pomocy 35 mln zł, a w zasięgu jej działań znajduje się blisko 5,5 tys. osób. Warto wspomnieć, że w 2022 r. Fundacja została uhonorowana Nagrodą „Dla Dobra Wspólnego” przyznawaną przez Prezydenta RP.
FRG jako organizacja non profit realizuje szereg projektów pomocowych, niosąc pomoc rodzinom dotkniętym tragediami górniczymi, jak również zmagającym się z problemami wykluczenia społecznego, niepełnosprawnościami, przewlekłymi chorobami, samotnością w starszym wieku. Zapewnia swoim podopiecznym pomoc materialną na bieżące wydatki, leki, rehabilitację, sprzęt medyczny i rehabilitacyjny, jak również kształcenie dzieci i młodzieży. Ostatnio FRG zaangażowała się m.in. w organizację zimowego wypoczynku dla swoich podopiecznych. Do Krynicy-Zdroju wyjechało szesnaścioro dzieci w wieku od 8 do 16 lat. Zimowisko zostało dofinansowane ze środków Fundacji Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
Warto zaznaczyć, że całość środków uzyskanych z odpisu 1,5 proc. podatku wykorzystywana jest na pomoc podopiecznym Fundacji. Aby wesprzeć FRG, należy wypełnić odpowiednie pola w swoim arkuszu PIT. W przypadku formularza PIT-37 w rubryce 147 należy wpisać Nr KRS 0000127003. Osoby osiągające wyłącznie dochody z tytułu renty bądź emerytury, otrzymujące rozliczenie na formularzu PIT-40A, wypełniają tylko jednostronicowe oświadczenie o przekazaniu 1,5 proc. podatku – formularz PIT-OP. Aby Urząd Skarbowy udostępnił imię, nazwisko i adres darczyńcy do wiadomości Fundacji, należy zaznaczyć w formularzu – „Wyrażam zgodę”.
Odpisu można także dokonać za pośrednictwem internetu. Wystarczy wejść na stronę fundacjafrg.pl lub bezpośrednio na stronę programu www.pitax.pl/rozliczenie-pit-online-0000127003/ gdzie dostępny jest bezpłatny program do rozliczania PIT, który automatycznie przekazuje 1,5 proc. podatku na rzecz Fundacji lub jej podopiecznych. Pomoc można przekazać na cele statutowe organizacji lub na wybranego podopiecznego, któremu przekazane zostaną zebrane środki. Warto tu wspomnieć, że Fundacja pomaga wielu dorosłym i dzieciom, którzy wymagają wsparcia w leczeniu, rehabilitacji czy też sfinansowaniu zabiegów medycznych nieobjętych finansowaniem NFZ.
Wsparcie na działalność statutową Fundacji Rodzin Górniczych można również przekazać poprzez darowizny na konto bankowe: PKO BP 41 1020 2313 0000 3802 0349 5611 lub organizując zbiórki publiczne podczas festynów, konferencji, itp. Przedsiębiorstwa górnicze mogą nawiązać stałą współpracę z Fundacją. Pracownicy kopalń, zakładów, których kierownictwa współpracują z Fundacją Rodzin Górniczych, mogą bezpośrednio w swoim zakładzie, w dziale zajmującym się płacami, zadeklarować miesięczną darowiznę (składkę) na rzecz działalności statutowej Fundacji.
– Jesteśmy w najtrudniejszych chwilach – po wypadku, w chorobie. Pomagamy poszkodowanym rodzinom w codziennym bycie, ratowaniu zdrowia i w ułożeniu przyszłości po przebytej tragedii. Dziękujemy wszystkim darczyńcom za dotychczasowe zaufanie i przekazane wsparcie na rzecz naszych podopiecznych. Mamy nadzieję, że będziemy mogli kontynuować naszą misję, niosąc pomoc potrzebującym. Prosimy naszą Brać Górniczą o solidarność i wsparcie. Działamy dla Was – apeluje prezes FRG Ryszard Wyględacz.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
W tym celu polecam skorzystać z pitaxa