Średnio trzema frontami prowadzić będzie wydobycie załoga ruchu Piast kopalni Piast-Ziemowit należącej do Polskiej Grupy Górniczej. Średnia ich miąższość kształtuje się na poziomie 3,4 m, natomiast średni wybieg to niecałe 600 m.
W tym roku przewidywane są do uruchomienia dwie ściany w pokładzie 209 i jedna w pokładzie 207. Fedrowane będą także uruchomione wcześniej ściany: 834 i 372a. Ściana 372a z uwagi na warunki geologiczno-górnicze przezbrajana jest do nowej obcinki. Jej ponowne uruchomienie nastąpi już w marcu.
Bieruńska kopalnia ma już plany na przyszłość. Z początkiem 2026 r. rozpocznie się wydobycie w pokładzie 215. Wybiegi ścian w tym rejonie sięgną nawet ponad 1200 m, jednak ich miąższość nie przekroczy 2,3 m.
Jeszcze wcześniej, bo już w połowie 2025 r., planowana jest do uruchomienia pierwsza z projektowanych ścian zlokalizowanych w filarze ochronnym ustanowionym dla ZTS ERG. W tym przypadku ściany będą miały co prawda krótsze wybiegi niż w pokładzie 215, ale miąższość eksploatowanego w nich węgla będzie z kolei większa.
To kluczowe rejony dla ruchu Piast, dlatego aktualnie trwają intensywne roboty udostępniające.
Drążenie wyrobisk kapitalnych do pokładu 215 realizuje oddział GRP2-P przy użyciu kombajnu R-2000, natomiast roboty drążeniowe do wspomnianego wcześniej „ERG-u” powierzono Zakładowi Górniczych Robót Inwestycyjnych Polskiej Grupy Górniczej, który realizuje je przy użyciu kombajnu MR-340.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Szkoda że nic nie napiszecie o kopalni Ziemowit w Lędzinach gdzie wybiegi ścian są po 2000m i wydobyciem i wydobyciu gdzie Piast sobie może tylko pomarzyć .
A wydobycie na ok 3500 na dobę. Super sprawa