W czwartek (2 lutego) odbyła się kolejna tura negocjacji płacowych w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Tym razem przedstawiciele zarządu spółki przedstawili propozycję podwyżek, ale – w ocenie strony związkowej - zbyt niską. Furtką do wypracowania porozumienia przed zapowiadaną akcją protestacyjną może być jeszcze kolejne spotkanie zaplanowane na 8 lutego.
Czwartkowe spotkanie rozpoczęło się o godz. 9. Rozmowy odbywały się udziałem mediatora, którym jest senator PiS Wojciech Piecha. Negocjacje nie przyniosły jednak porozumienia.
Jak wynika z protokołu z mediacji, tym razem zarząd spółki przedstawił konkretną propozycję podwyżek (wcześniej propozycja dotyczyła jedynie wypłaty jednorazowej nagrody), które od 1 stycznia br. miałyby wynieść o 12 proc. Oprócz tego przedstawiciele zarządu zaproponowali, że po analizie sytuacji finansowej i produkcyjnej spółki za I półrocze 2023 roku zostanie dokonana ocena wyników spółki i podjęta decyzja co do ewentualnych wzrostów wynagrodzeń.
To nie spotkało się akceptacją związkowców. Strona związkowa uznała, że propozycja 12 proc. podwyżek jest nie przyjęcia, uzasadniając że nie zrekompensuje to wzrostu inflacji w 2022 i prognozowanej inflacji w 2023 roku. Związkowcy podtrzymali swoje stanowisko, że podwyżki powinny wynieść 25 proc. uzasadniając to wynikami ekonomiczno-finansowymi spółki w 2022 roku oraz przewidywanym wynikiem w 2023 roku.
- Dobrym sygnałem jest modyfikacja poprzedniego stanowiska Zarządu z poprzednich mediacji, gdzie z propozycji 0 proc. Zarząd przeszedł na 12 proc. Natomiast ta propozycja jest nie do przyjęcia ponieważ w dalszym ciągu powoduje spadek płacy realnej pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej. W związku z zaistniałą sytuacją zaplanowana akcja protestacyjna będzie realizowana, a wyjazd na manifestację w Warszawie pod Ministerstwem Aktywów Państwowych jest aktualny. Przygotowania trwają pełną parą - napisali w swoim stanowisku przedstawiciele Reprezentatywnych Organizacji Związkowych w JSW.
Przypomnijmy, że już wcześniej przedstawiciele Reprezentatywnych Organizacji Związkowych zapowiedzieli, że jeśli nie dojdzie do porozumienia, to 10 lutego przed siedzibą Ministerstwa Aktywów Państwowych w Warszawie odbędzie się akcja protestacyjna. Szansą na wypracowanie porozumienia i uniknięcie protestów może być jeszcze kolejne spotkanie mediacyjne, które zaplanowano na środę, 8 lutego.
JSW zatrudnia ok. 22 tys. osób. Średnie wynagrodzenie w spółce wynosi obecnie ponad 10,7 tys. zł brutto.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.