Fundacja KGHM przekazała, jako eksponaty do Muzeum Ratownictwa w Krakowie, dwa śmigłowce Mi-2, które pracowały w Zakładzie Hydrotechnicznym odpowiedzialnym za obsługę zbiornika Żelazny Most – podała spółka w mediach społecznościowych. Śmigłowce służyły do patrolowania nabrzeża zbiornika, a także były wykorzystywane do akcji ratowniczych.
Krakowskie muzeum na swojej stronie internetowej przedstawił historię nowych eksponatów. Starszy z nich SP-SER, wyprodukowany w 1975 r., służył pierwotnie w Instytucie Lotnictwa w Warszawie. Placówka zajmowała się m.in. badaniem specjalistycznych rozwiązań stosowanych później w seryjnej produkcji.
Drugi ze znakami SP-SFW jest jednym z najmłodszych śmigłowców Mi-2 wyprodukowanych kiedykolwiek (wyprodukowano go w 1998 r.), na specjalne zamówienie zakładu Pol-Miedź Trans w Lubinie. Miał na wyposażeniu m.in. zbiornik gaśniczy Bambi oraz szereg innego specjalistycznego wyposażenia.
Żelazny Most to największy i najlepiej monitorowany w Europie zbiornik odpadów poflotacyjnych. Jego eksploatacja rozpoczęła się w 1977 r. Wraz z dobudowaną do Obiektu Głównego tzw. Kwaterą Południową zajmuje obszar ponad 2000 ha.
Zbiornik otoczony jest ze wszystkich stron zaporami ziemnymi o długości przekraczającej 20 km oraz wysokości od 54 do 76 m. W ciągu roku do obiektu trafia ok. 30 mln t odpadów poflotacyjnych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.