Trzydzieści lat temu, 16 stycznia 1993 r., przywrócone zostało funkcjonowanie Kopalni Soli w Wieliczce po poważnej katastrofie, polegającej na wdarciu się wód na czwartym poziomie kopalni w poprzeczni Mina. Tamtego dnia, po dziewięciomiesięcznej przerwie, wielicka kopalnia ponownie zaczęła przyjmować turystów.
Katastrofa naturalna z kwietnia 1992 r., która spowodowała szkody w kopalni i na powierzchni, w tym szkody górnicze, została na szczęście zażegnana. Kopalnia dzisiaj jest w stanie zapewnić bezpieczeństwo turystom. A ci ciągle przybywają do Wieliczki. W 2019 r. kopalnię zwiedziło 1 863 tys. osób, w 2020 r. ponad 441 tys., a w 2021 r. - 693,6 tys. turystów.
Takie przerwy w udostępnianiu kopalni jak ta z lat 1992-1993 nieczęsto się potem zdarzały. W 2020 r. kopalnia była zamknięta przez kilka miesięcy (od 12 marca do 7 czerwca; potem od 7 listopada do końca roku) po tym, jak w Polsce wprowadzono stan epidemii.
Niedawno kopalnia podsumowała rok ubiegły. W 2022 r. wielickie podziemia zwiedziło 1 119,3 tys. turystów ze 179 krajów. W tym gronie byli goście z odległych kontynentów, jak: Afryka (np. Liberia, Madagaskar, Botswana), Ameryka Południowa (np. Ekwador, Paragwaj, Urugwaj, Boliwia, Gujana) czy Oceania (np. Samoa, Wyspy Marshalla, Tuvalu).
Jak wynika ze statystyk prowadzonych przez kopalnię, wśród osób zwiedzających podziemia było 629,4 tys. z Polski i 489,9 tys. z pozostałych państw. Niewielka liczba zwiedziła kopalnię bezpłatnie.
- Bilety bezpłatne przysługują m.in. dzieciom do 4. roku życia, pilotom grup zorganizowanych, opiekunom grup szkolnych, którzy przyjeżdżają z wycieczkami. Udzielane są również zgodny na bezpłatne zwiedzanie dla grup studyjnych - stwierdza Monika Szczepa, rzecznik prasowy kopalni w Wieliczce.
Najwięcej, bo 52 proc. grup oprowadzanych było w języku polskim. Mniej niż co trzecia grupa, konkretnie 32 proc., korzystało z oprowadzania w języku angielskim. Po francusku i hiszpańsku oprowadzano po 3 proc. grup, a w językach niemieckim i włoskim po 2,5 proc.
W gronie turystów zagranicznych najwięcej było obywateli Wielkiej Brytanii, potem Francji, a następnie Niemiec. Na czwartym miejscu byli przyjezdni z Republiki Czeskiej, na piątym - ze Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, a na szóstym - z Litwy. W dalszej kolejności byli Litwini, Ukraińcy, Włosi, Hiszpanie oraz Słowacy.
Na początku 2022 r. zwiedzający kopalnię musieli jeszcze zakrywać twarz maseczkami. Od kwietnia wymóg ten został wycofany.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.