Polska firma Respect Energy - producent i sprzedawca energii z OZE - będzie partnerem francuskiego EDF przy rozwoju w Polsce projektów w oparciu o francuską technologię małego reaktora modułowego Nuward. Umowę o wyłącznej współpracy podpisano w piątek w Warszawie.
Na mocy umowy Respect Energy i EDF rozpoczną wspólnie proces oceny określonych nowych potencjalnych lokalizacji i będą kontynuować prace nad uszczegółowieniem biznesplanów i finansowania przedsięwzięcia.
Według Respect Energy współpraca z EDF - największym na świecie operatorem jądrowym - pozwoli zarówno wspierać transformację energetyczną w Polsce, jak i przyczyniać się do zaspokojenia zapotrzebowania na energię elektryczną z bezpiecznych źródeł i neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla.
Respect Energy będzie współinwestorem pierwszych projektów Nuward, a następnie współwłaścicielem - powiedział PAP prezes Respect Energy Sebastian Jabłoński. Jak dodał, termin planowanego oddania do użytku źródeł opartych o Nuward prawdopodobnie zostanie podany w ciągu roku.
- Nigdzie się nam nie spieszy. Zrobimy to tak, żeby było efektywnie, bezpiecznie i jak już ruszy, to będzie działać przez 50 lat - podkreślił Jabłoński. Naszym celem nie jest, żeby to było szybciej niż inni, szybciej niż gdzie indziej, tylko najlepiej. Nie ma znaczenia, czy uruchomimy to o rok wcześniej czy później. Znaczenie ma tylko to, że je oddamy - mówił prezes Respect Energy.
Wyjaśniając taki a nie inny wybór partnera Jabłoński zaznaczył, że proces zatwierdzania technologii w UE jest skomplikowany. Uważamy, że EDF ma największe szanse przejść go z sukcesem - podkreślił.
Jak mówił w piątek wiceprezes EDF Vakis Ramany, umowa to kolejny dowód na zaangażowanie francuskiego koncernu i wsparcie rządu Francji dla transformacji energetycznej Polski.
- Plan rozwoju technologii małych reaktorów modułowych SMR oznacza wzmocnienie wsparcia ze strony Francji dla polskiego łańcucha dostaw dla przemysłu jądrowego. Zarówno projekt dużego reaktora EPR, jak i Nuward to zaangażowanie długoterminowe i o charakterze europejskim - zaznaczył Ramany.
Z kolei prezes Respect Energy ocenił, iż EDF jest najbardziej doświadczoną firmą na świecie, jeśli chodzi o technologie jądrowe.
- Francuski koncern udowodnił, że jest w stanie budować i eksploatować elektrownie jądrowe - dodał.
Jak tłumaczył Jabłoński, Respect Energy zdecydowało, że będzie oferować tylko energię zeroemisyjną, dlatego zdecydowało się dołączyć atom do źródeł słonecznych czy wiatrowych.
- Wraz z wypieraniem z użycia ropy i gazu, będzie potrzeba coraz więcej zeroemisyjnej energii elektrycznej, a czas ukończenia budowy elektrowni jądrowych będzie odpowiedni, aby wsparły OZE w systemie energetycznym - wskazał.
Ambasador Francji Frederic Billet przypomniał, że francusko-polska współpraca w sektorze jądrowym trwa od wielu lat i ma na celu stworzenie w Polsce ekosystemu służącego rozwojowi polskiego programu jądrowego.
- Umowa pokazuje, że nasze relacje nabierają rozpędu; pomaga budować klimat zaufania - ocenił.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.