W czwartek, 12 stycznia, o godz. 10 rozpoczęła się kolejna runda negocjacji płacowych w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Związkowcy domagają się 25 proc. podwyżek od początku 2023 roku.
Przypomnijmy, że postulat 25 proc. podwyżek związkowcy z JSW zgłosili w grudniu minionego roku. Kolejne rozmowy nie przyniosły jednak porozumienia, więc wraz z początkiem Nowego Roku przedstawiciele strony społecznej zagrozili wszczęciem sporu zbiorowego, a nawet strajkiem.
To jednak nie przybliżyło stron do wypracowania porozumienia.
„Informujemy, że w ramach prowadzonej polityki płacowej monitorowana będzie sytuacja związana z wpływem cen towarów i usług konsumpcyjnych na poziom płacy realnej w JSW. Wzrost wynagrodzeń niwelujący negatywny skutek inflacji realizowany będzie, o ile sytuacja ekonomiczno-finansowa Spółki na to pozwoli, w porozumieniu z Reprezentatywnymi Organizacjami Związkowymi JSW” – można przeczytać w piśmie z 9 stycznia będącym odpowiedzią na stanowisko związków zawodowych, podpisanym przez prezesa zarządu JSW Tomasza Cudnego oraz wiceprezesa ds. rozwoju Wojciecha Kałużę.
Odpowiedź zarządu wywołała zdecydowaną i negatywna reakcję strony związkowej.
- Z treści pisma wynika, że ze strony Zarządu brak jest rzeczywistej woli do prowadzenia negocjacji w sprawie wzrostu wynagrodzeń dla pracowników naszej Spółki. Pisanie, że w ramach prowadzonej polityki płacowej Zarząd będzie monitorował sytuację związaną z inflacją, która ma wpływ na poziom płacy realnej i podejmie działania niwelujące negatywny skutek inflacji w oparciu o sytuację ekonomiczno-finansową Spółki jest nieporozumieniem i próbą wprowadzenia pracowników w błąd. Przypominamy, że wynik finansowy JSW za 9 miesięcy 2022 r. wyniósł 5 mld 900 mln zł, a inflacja jest znana. A więc czas na decyzje, nie monitorowanie.
Można stwierdzić, że czeka nas kolejna batalia o nasze wynagrodzenia i musimy się do tej batalii już teraz przygotować – napisali przedstawiciele związków zawodowych z JSW na swoim profilu na Facebooku.
Kolejne spotkanie pomiędzy przedstawicielami Reprezentatywnych Organizacji Związkowych działających w JSW a zarządem spółki zaplanowano na czwartek, 12 stycznia. Rozmowy rozpoczęły się o godz. 10.
JSW zatrudnia ok. 22 tys. osób. Średnie wynagrodzenie w spółce wynosi obecnie ponad 10,7 tys. zł brutto.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
chyba Żartujecie .spadek wydobycia a podwyŻki o 25%. te pseudo zwiazki maja tupet qwa .pozdrawiam byly pracownik kopalni
Wystarczy miesiąc strajku i mogą szukać nowej pracy nikt w Austrii nie będzie czekał na ich koks Dlaczego Polska młodzież wyjeżdża robić na zmywaku a nie upomni się o pieniądze z zysku ze spółek Skarbu Państwa przecież ich dziadkowie walczyli o wolną Polskę a teraz tylko wybrane grupy społeczne i pracownicze żerują