W Bytomiu trwają kontrole Straży Miejskiej i pracowników Wydziału Inżynierii Środowiska Urzędu Miejskiego w Bytomiu, którzy sprawdzają czy stosowane urządzenia grzewcze spełniają wymogi uchwały antysmogowej. Jak przypominają urzędnicy od 1 stycznia br. nie mogą być już używane stare piece kaflowe, kuchnie węglowe, kominki i piecyki typu koza.
Urzędnicy przypominają, że dd 1 stycznia 2023 roku wszedł w życie kolejny etap obowiązywania uchwały antysmogowej w województwie śląskim (Uchwała Nr V/36/1/2017 Sejmiku Województwa Śląskiego z dnia 7 kwietnia 2017 roku w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa śląskiego ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw), która zakazuje korzystania z pieców starszych niż 10 lat oraz nieposiadających tabliczki znamionowej. Istnieje możliwość dalszej eksploatacji kominka lub pieca kaflowego, jednak instalacja musi osiągać sprawność cieplną min. 80 proc. lub być wyposażona w urządzenie do redukcji emisji pyłu
- Prowadzone są kontrole rutynowe, a także kontrole po interwencjach mieszkańców, którzy zgłaszali podejrzenie spalania odpadów lub innych niedozwolonych materiałów. Staramy się przede wszystkim jednak wyjaśniać mieszkańcom obowiązujące przepisy i edukować, natomiast mandaty są ostatecznością - mówi Wojciech Bryś, naczelnik Wydziału Inżynierii Środowiska Urzędu Miejskiego w Bytomiu.
- Kontrole palenisk oraz urządzeń grzewczych, prowadzimy również na wniosek Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska i zgodnie z wytycznymi Programu Ochrony Powietrza, który w momencie podwyższenia się stężenia zanieczyszczeń nakłada na gminę obowiązek wykonywania kontroli - podkreśla Wojciech Bryś.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Zapraszam ba ul św marka 3,/4 mieszkań to kachloki i to nie przestawiane od 20 lot