Wyższy Urząd Górniczy udostępnił dane na temat likwidacji szybów górniczych w minionym roku. W 2022 r. w województwach małopolskim i śląskim przestało istnieć łącznie czternaście szybów górniczych. To efekt całkowitego zaprzestania wydobycia rud cynku i ołowiu przez Zakłady Górniczo-Hutnicze Bolesław oraz prac prowadzonych przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń na terenie zamkniętych kopalń węgla kamiennego.
ZGH Bolesław wydobywał rudę cynku i ołowiu do końca 2020 r., po czym rozpoczęła się likwidacja kopalń. W 2022 r. na terenie ZGH Bolesław Kopalnia Olkusz-Pomorzany Ruch Olkusz zlikwidowano dwa szyby: Stefan oraz Bronisław.
Większy był zakres prac na terenie ZGH Bolesław Kopalnia Olkusz-Pomorzany Ruch Pomorzany. Tam uległy likwidacji szyby: Dąbrówka, Wentylacyjny, Wschodni oraz Mieszko.
Jeden z użytkowanych wcześniej szybów przeznaczył do likwidacji SRK SA Oddział Centralny Zakład Odwadniania Kopalń w Czeladzi. Chodzi konkretnie o podlegający pod Rejon Paryż szyb Cieszkowski.
Prócz tego Spółka Restrukturyzacji Kopalń prowadziła prace likwidacyjne obejmujące zasypywanie szybów w podległych sobie oddziałach. I tak SRK SA Oddział KWK Krupiński w Suszcu w 2022 r. zlikwidował szyby I oraz III. Na terenie Oddziału KWK Makoszowy w Zabrzu przestał istnieć szyb Południowy, a na terenie Oddziału KWK Centrum w Bytomiu – peryferyjnie położony w stosunku do kopalni szyb Witczak.
Ponadto SRK SA.Oddział KWK Śląsk w Rudzie Śląskiej zlikwidowała szyb II, a SRK SA Oddział Piekary I w Piekarach Śląskich - szyby Julian II oraz Julian IV.
Prace likwidacyjne szybów odbyły się bez żadnych znaczących incydentów.
– W roku 2022 prezes Wyższego Urzędu Górniczego ani dyrektor Specjalistycznego Urzędu Górniczego nie byli informowani o wypadkach lub katastrofach związanych z uszkodzeniem: obudowy szybu, zbrojenia tego szybu lub urządzenia wyciągowego. Zgodnie z informacjami pozyskanymi od kierowników ruchu zakładów górniczych, w roku 2022 nie wystąpiły wypadki lub zdarzenia potencjalnie wypadkowe w rejonie szybu lub związane z jego wyposażeniem - informuje Anna Swiniarska-Tadla, rzecznik prasowy prezesa Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach.
Pod względem liczby szybów bilans 2022 r. w polskim górnictwie jest ujemny. Znacznie więcej szybów zlikwidowano, niż zgłębiono nowych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.