Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego staje się faktem. Jest szansa na to, że ten długo oczekiwany projekt zmaterializuje się w pierwszym kwartale tego roku. Ostatnim ważnym krokiem było podpisanie umowy społecznej w tej sprawie, co nastąpiło pod koniec grudnia.
– To ogromny sukces, że w tak ważnej sprawie, jak transformacja energetyczna, udało się zawrzeć szeroki konsensus. Zabezpieczone zostały interesy pracowników oraz spółek przy jednoczesnym zachowaniu gwarancji bezpieczeństwa energetycznego – mówił Jacek Sasin, minister aktywów państwowych, po podpisaniu umowy społecznej, związanej z utworzeniem NABE.
Umowa zawiera gwarancje pracownicze dla zatrudnionych w przedsiębiorstwach, które w związku z transformacją energetyczną i powołaniem NABE zostaną objęte zmianami. To efekt wielomiesięcznych rozmów prowadzonych przez strony rządową, społeczną i firmy energetyczne.
– Umowa ta otwiera drogę do sfinalizowania projektu, który jest historyczny, jeśli chodzi o polski sektor elektroenergetyczny. Projektu utworzenia NABE, czyli wydzielenia aktywów węglowych ze spółek energetycznych – uzasadnia wicepremier Jacek Sasin.
Utworzenie NABE na swoje barki wzięła Polska Grupa Energetyczna. Negocjacje ze stroną społeczną trwały 18 miesięcy i miały na celu zabezpieczenie interesów pracowników firm, które wejdą do NABE.
– Wcześniej uporządkowaliśmy strukturę Grupy PGE i przygotowaliśmy spółkę PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna do autonomicznego funkcjonowania – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
Resort aktywów państwowych informuje, że podpisana umowa społeczna pozwoli zminimalizować negatywne skutki społeczno-gospodarcze transformacji. Będzie też podstawą zrównoważonego przebiegu transformacji energetycznej, przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego kraju.
Porozumienie to efekt pracy strony społecznej, przedstawicieli spółek: Enea, Energa, PGE Polska Grupa Energetyczna, Tauron Polska Energia oraz Ministerstwa Aktywów Państwowych. Zapisy umowy społecznej pozwalają zachować uprawnienia pracownicze, stabilizację zatrudnienia i dotychczasowe warunki pracy. W umowie zawarto zapis o systemie osłon socjalnych dla pracowników prowadzących działalność wytwórczą energii elektrycznej oraz przedsiębiorstw górniczych węgla brunatnego.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.