Czy polskie górnictwo wchodzi w fazę likwidacji? Takie wrażenie można by odnieść, porównując liczbę nowo głębionych szybów oraz pogłębianych do liczby zlikwidowanych. W 2022 r. kilkukrotnie więcej było przypadków likwidacji w stosunku do budowy nowych szybów.
– W roku 2022 organy nadzoru górniczego prowadziły nadzór nad budową dwóch nowych szybów. To szyb Grzegorz, którego generalnym wykonawcą jest firma JSW SA Przedsiębiorstwo Budowy Szybów SA. Zleceniodawcą jest Zakład Górniczy Sobieski należący do spółki Tauron Wydobycie SA. Drugi to szyb GG-1, którego wykonawcą było PeBeKa SA w Lubinie. Zleceniodawcą jest KGHM Polska Miedź SA w Lubinie, Oddział Zakład Górniczy Polkowice-Sieroszowice - informuje Anna Swiniarska-Tadla, rzecznik prasowy prezesa Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach.
Ponadto w roku 2022 nadzorowano pogłębianie trzech szybów w zakładach górniczych, których właścicielem jest Jastrzębska Spółka Węglowa. Prowadzone były prace polegające na pogłębianiu szybu II do głębokości 1104,7 m, w JSW SA KWK Borynia-Zofiówka Ruch Zofiówka oraz szybu II do głębokości 1120 m w KWK Borynia-Zofiówka Ruch Borynia.
Trzecim pogłębianym był szyb III w KWK Pniówek. W jego przypadku JSW zdecydowała o pogłębieniu do 1053 m.
Łącznie więc w 2022 r. organy nadzoru górniczego sprawowały pieczę nad budową dwóch szybów i pogłębianiem trzech. Dla porównania - w tym samym roku doszło w Polsce do likwidacji czternastu szybów, z czego ośmiu w górnictwie węglowym i sześciu w górnictwie rud cynku i ołowiu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.