Indonezja jest obecne jednym z najważniejszych krajów wydobywających poszukiwane surowce na świecie. Kraj, który położony jest na 17 tysiącach wysp, potrafił zagospodarować znajdujące się na nich surowce, tworząc z górnictwa podstawową gałąź gospodarki.
Przemysł wydobywczy ma duże znaczenie dla całej gospodarki kraju a jego wkład wynosi od 4 proc. do 6 proc. PKB. Jest największym na świecie eksporterem węgla kamiennego z ogromnymi zasobami surowców i ich wydobyciem, w tym miedzi, złota, cyny, boksytu i niklu. Znajduje się tutaj największa kopalnia złota, druga co do wielkości kopalnia rud miedzi i dwie z pięciu największych kopalni węgla na świecie pod względem rocznego wydobycia.
Obecnie prowadzona jest w tym kraju polityka downstreaming, polegająca na dosłownie strumieniowym, czyli pełnym wykorzystaniu własnych zasobów surowcowych. Jej kluczowym elementem jest wstrzymanie eksportu kolejnych surowców po rudach niklu i boksytu, tak aby własny przemysł mógł eksportować końcowe produkty, a nie surowce, które inni by przetwarzali.
Politykę tę realizuje Ministerstwo Energii i Zasobów Mineralnych (ESDM), które podało, że do końca grudnia 2021 r. ukończono 21 instalacji uszlachetniania kopalin, w tym 15 uszlachetniaczy kopalin niklu, 2 uszlachetniaczy boksytu, 1 uszlachetniania rudy żelaza, 2 zakłady rafinacji rud miedzi i 1 zakład rafinacji rud manganu.
Ostatnim sukcesem jest rekordowy wzrost akcji górnictwa węglowego. Okazuje się, że w czasie zaostrzenia polityki monetarnej, obaw przed recesją i wojny na Ukrainie, akcje spółek górniczych w Indonezji osiągnęły najlepszy rezultat na świecie. Ich wzrost był imponujący i wyniósł 1595 proc. Symboliczna pod tym względem była cena akcji Adaro, która gwałtownie wzrosła od debiutu 3 stycznia w Dżakarcie, eksplodując ze 100 rupii do 2990 rupii w nieco ponad trzy miesiące, zanim nastąpiła redukcja. Kilka dni później cena akcji ustabilizowała się na poziomie 1695 rupii, a kapitalizacja rynkowa wyniosła około 4,5 miliarda dolarów.
Firma odnotowała wzrost zysku netto o 482 proc. w ciągu dziewięciu miesięcy do września, ponieważ jej średnia cena sprzedaży wzrosła ponad dwukrotnie, a wielkość sprzedaży węgla wzrosła o 41 proc. Prognozy pięciu analityków wskazują na kolejne 42 proc. wzrosty cen akcji w ciągu najbliższych 12 miesięcy.
W 2021 roku odkrywkowe kopalnie Adaro wydobyły 43,2 Mt węgla, o 8 proc. mniej r/r (r/r) i sprzedały 47,5 Mt węgla, o 7 proc. mniej r/r. Eksploatują one pokłady węgla subbitumicznego (Envirocoal) o średniej wartości opałowej (CV) i bardzo niskiej zawartości zanieczyszczeń. Jego CV waha się od 4000 kcal/kg do 5000 kcal/kg i jest jednym z najczystszych dostępnych na światowym rynku węgla energetycznego dostarczanego transportem morskim.
Adaro dysponuje zasobami eksploatacyjnymi węgla 731 miliony ton i geologicznymi jego zasobami 3,3 miliardy ton.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.