Przetwarzanie coraz większych zbiorów danych staje się codzienną praktyką zarówno w biznesie jak i w życiu codziennym. Zależności i korelacje między danymi pochodzącymi z różnych obszarów procesu produkcyjnego kopalni mogą okazać się znakomitym źródłem informacji zarządczych, utrzymaniowych oraz umożliwiać proaktywne wpływanie na przebieg procesu produkcji.
Kopalnia, jak każdy zakład przemysłowy, jest źródłem bardzo dużej ilości danych.. Mamy tu obiekty takie jak pompownie, rozdzielnie elektryczne, stacje transformatorowe, a także kilometry przenośników taśmowych. To jest podziemne miasto. Wyobraźmy sobie, że tym miastem znajdującym się kilkaset metrów pod ziemią trzeba zarządzać aby pracownicy, którzy się tam znajdują mogli bezpiecznie wykonywać swoje obowiązki. Wykorzystuje się do tego skomplikowane systemy monitoringu oraz zdalnego sterowania.
Koncepcja One Control Room to nie tylko budynek wraz z wyposażeniem technicznym w postaci serwerów i pulpitów dyspozytorskich. One Control Room to także miejsce gromadzące dane, ułatwiające zarządzanie produkcją, dbanie o bezpieczeństwo czy efektywność pracy. To przede wszystkim sposób podejścia do pozyskiwania i przetwarzania tych danych. To możliwość zdalnej kontroli i sterowania procesem produkcyjnym i utrzymaniowym, to możliwość proaktywnego podejścia do utrzymania systemów zapewniających ograniczenie kosztów eksploatacji.
Pewne sygnały pozwalają nam przewidywać zdarzenia awaryjne i dzięki temu możemy im zapobiec dokładnie celując z działaniami profilaktycznymi czy też utrzymaniowymi, tam gdzie jest to niezbędne i gdzie widzimy, że coś się zaczyna dziać.
Równie ważnym elementem jest sposób prezentacji powyższych informacji uwzględniający możliwości percepcyjne osób zarządzających produkcją.
Firma SEVITEL w ostatnich latach zrealizowała zadania polegające na zabudowie One Control Roomów w takich zakładach jak: Lubelski Węgiel KWK Bogdanka, Polska Miedź ZG Polkowice-Sieroszowice, ZG Lubin wraz z wybudowaniem budynku, a obecnie realizuje zabudowę w ZG Rudna. Do realizacji powyższych zadań firma SEVITEL współpracowała z takimi firmami jak: Exclusive Networks, Samsung, Lenovo z zakresie wizualizacji oraz firmą Aten w celu dystrybucji sygnałów audio video.
Budynki dyspozytorni zostały wyposażone w systemy zasilania bezprzerwowego, serwerownie wraz z szybkimi systemami transmisyjnymi. Przeprowadzono modernizację systemów wizualizacji i sterowania oraz wykonano ich kompleksową integrację, prostą w obsłudze interfejsu zarówno dla dyspozytorów jak i dla innych służb wykorzystujących dane. Systemy rejestracji i przetwarzania danych umożliwiają analizę informacji i poszukiwanie wśród nich zależności i wzorców wcześniej niemożliwych do identyfikacji. Natomiast, kluczowe są te same informacje, we właściwy sposób spriorytetyzowane i udostępniane poszczególnym uczestnikom procesu produkcyjnego, utrzymaniowego wpływając bezpośrednio nie tylko na efektywność pracy kopalni, ale również na bezpieczeństwo pracy załogi. Bezpośredni dostęp do obrazów z kamer zabudowanych w wyrobiskach dołowych umożliwia natychmiastową weryfikację ich aktualnego stanu i podjęcie odpowiednich decyzji.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.
I weź se tu nie wypij